Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257157x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

O náboženství Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal Masakr   
Saturday, 30. August 1997
Zde Vám předkládám své představy, o kterých si já myslím, že by mohly být správné, ale nevnucuji Vám že jsou správné.
Ostatně, kdo si tento text přečíst nechce, tak ať si ho nečte, nechci k tomu nikoho nutit!

Stvořil nás Bůh, či nikoli? V jednom televizním pořadu a v nejednom církevním materiálu byl uváděn vědecký důkaz toho, že nás stvořil Bůh. Důkaz obsahoval přesná čísla, já je neuvádím, protože by mě v životě nenapadlo si je někam poznamenat. Pro vlastní důkaz ale nejsou důležitá, proto se bez nich obejdeme. Vlastní důkaz potom tedy vypadá takto:

  • Nejjednodušší živý mikroorganismus je sestaven z určitého konečného množství prvků. Pokud všechny tyto prvky vezmeme za účelem sestavení stejného živého mikroorganismu, tak za předpokladu, že neznáme jejich správné seskládání a jen jejich přibližný počet, budeme muset vyzkoušet určitý, konečný počet kombinací. Nechť je tento počet označen jako číslo X.
  • Vědci se domnívají, že vědí, přibližně kolik let je vesmír starý. Nechť je tento počet označen jako číslo Y.

Porovnáme-li číslo X a číslo Y, zjistíme, že X je mnohonásobně větší než Y. Tedy jinými slovy, že počet pokusů, potřebných pro náhodné stvoření života je vyšší, než stáří vesmíru.

Církev toto tedy pokládá za dostatečný důkaz toho, že život nemohl vzniknout náhodně, ale že musel být stvořen Bohem.

Takže je to jasné jako facka, nebo ne?

Komentář:
  • Jeden z Murphyho zákonů říká: na každý problém existuje jednoduché, snadno pochopitelné nesprávné řešení

Rozeberme to:
  • Nikdo nikdy neprokáže, že každý pokus by musel trvat právě jeden ROK.
  • I kdyby se zjistilo, že jeden pokus trvá (například) 1 sec, pak, i když stále bude platit, že X>Y, nikdo nikdy neprokáže, že by se v celém vesmíru odehrával v jeden okamžik právě jen jeden pokus.
  • I kdyby se zjistilo, že se v celém vesmíru odehrával v jeden okamžik právě jen jeden pokus, nikdo nikdy neprokáže, že by se musel zdařit až ten poslední - a já tvrdím, že by se zdařil již pokus číslo 42.
  • A i kdyby, vědci se mohou mýlit nejen ve stáří vesmíru (co když je starší?), ale i v tom, že před tím nebylo nic.

Co z toho tedy vyplývá:
  • Porovnáváme hrušky a jablka.
  • Tímto příkladem NELZE dokazovat, že nás stvořil Bůh.
  • Pokud tak činíme, je to DEMAGOGIE

Co si o tom myslím?
Přestože církev používá demagogii, aby nás přivedla k víře, neznamená to nutně, že je víra založená na lži, ani to, že nás Bůh nemohl stvořit. Třeba to jen znamená, že církev chce mít více věřících. A proč jich chce mít víc, to už je o něčem úplně jiném.

Když o sobě prohlašuje "úřad", že je zastoupením "státu", tak tomu věřím (i když nevěřím tomu, že "já občan" jsem tomu tak chtěl a jsem si tak zvolil). Církev o sobě prohlašuje, že je zastoupením Boha na zemi. A proč bych jí to měl věřit? Církev prohlašuje, že musíme sloužit jedinému Bohu. A proč bych jí měl věřit i tohle?

Nevyhnutelný závěr:
Nemá smysl přít se o existenci Boha, nemá smysl diskutovat o tom, jestli nás stvořil a bdí nad námi. Víra v nadpřirozeno je osobní věcí každého jednotlivce a je trestuhodné, pokud kdokoli předkládá komukoli své (jakékoli) představy a tvrdí o nich, že jsou správné. Předkládají-li mi věřící, nebo jejich organizace své představy a staví-li je tak, že tyto jediné jsou ty správné, je to špatně. Jdu-li věřícím rozbít hubu, abych jim tímto dokázal, že Bůh není, nebo alespoň, že není všemohoucí, či to, že Bohu na nich nezáleží (protože jim v tomto konkrétním případě nepomůže), je to taky špatně. Pokud věřící pokládají kohokoli za bezvěrce a neznaboha proto, že neuznává jejich formu komunikace s Bohem (nemodlí se, nechodí na kázání, nezná Bibli/Korán/...), je to taky špatně. A pokud rodiče vedou své děti k víře, je to nejhorší, co pro ně můžou udělat!

HOWGH!

Poznámka:
Nepište mi na toto téma, nepokoušejte se mi předkládat Vaše (jediné správné) názory, protože byste se tím zákonitě zachovali tak, jak o tom píši v posledním odstavci: předkládání Vašich představ mé osobě - to je špatně. A ve stejném duchu: předkládání mých představ Vám, byť touto formou - to je taky špatně. Samozřejmě jen za předpokladu, že o nich budeme tvrdit, že jsou správné. A na to jsem Vás upozornil hned v úvodu tohoto textu - já si jen myslím, že by mohly být správné.

O demagogii jinde: Ustrašení rabíni

Izraelští ultraortodoxní rabíni vyzvali pod heslem "Chránit čistotu našich dětí" souvěrce, aby si do domácností nezaváděli počítače, jež by jejich děti mohli využívat i ke sledování filmů. Jeden z nich tvrdí, že vedení obce zvažuje úplný zákaz počítačů, který již platí pro ultraortodoxní židy u televizorů a magnetofonů. Vyšlo v Haló novinách 11.6.1998

Takže asi tak: nedejbože, aby naše ovečky mohlo něco ovlivnit a chraň bůh, aby si snad udělaly vlastní názor!

Aktualizováno ( Thursday, 11. June 1998 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow Masakr arrow Srážky se státní mocí arrow O náboženství
Powered by Joomla!