Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257050x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

1977-vzpomínáme: Stavby komsomolu Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Sunday, 07. October 2007
VLKSM
Náhodně jsem narazil na třicet let starý text, kterým mám komunistický režim vštěpoval svou ideologii. Činil tak neúnavně, den co den vycházely podobné opěvné články. Ostatně jiné než opěvné ódy na režim nebyly přípustné. Vzhledem k tomu, že občané pomalu na to zlo zapomínají (stoupající podpora KSČM a ČSSD), rozhodl jsem se kulaté výročí vydání článku oslavit jeho zveřejněním na Internetu.


Stavby komsomolu

VLKSM
Новый день мы будем строить сами
Velký podíl i zásluhu na rozvoji sovětské ekonomiky má již tradičně Všesvazový leninský komunistický svaz mládeže - Komsomol. Během deváté sovětské pětiletky[1] bylo 608 objektů vyhlášeno všesvazovými údernickými komsomolskými stavbami, na nichž pracovalo téměř půl miliónu chlapců a děvčat. Letos s tím přívlastkem, který je neodlučitelným pojmem sovětské společnosti, může pochlubit 91 objektů. Každé období v historii SSSR[2] mělo a má totiž svoji komsomolskou stavbu: Charkovský a Stalingradský traktorový závod, Dněprogres, Volžsko-donský průplav V. I. Lenina, Kujbyševská a Bratská vodní elektrárna, Volžský automobilový závod a Bajkalsko-amurská magistrála (viz ČTENÍ č. 1 a 2/1976). S postupující dobou se ovšem mění rozsah těchto staveb. Zatímco dříve byla jejich realizace otázkou dvou tří let, dnes se časově "nevejdou" do pětiletky. Tak například světoznámý automobilový závod, s jehož výstavbou se začalo v minulé pětiletce, zahujuje výrobu teprve nyní. Nejinak je tomu s kurskou magnetickou anomálií, jejíž plné využití bude cílem několika generací, či kultivaci "druhé celiny" nečernozemní zóny RSFSR[3]. Jen ta samotná zahrnuje 29 oblastí a autonomních republik.

Úkoly, které v desáté pětiletce SSSR čekají členy Komsomolu, jsou tedy nemalé. Kvalita a efektivnost, úspora materiálu, maximální a racionální využití techniky i pracovní doby, boj s nedisciplinovaností - to jsou požadavky a závazky, které si základní komsomolské organizace po XXV. sjezdu KSSS[4] a samozřejmě i na dobu celé pětiletky vytyčily. Mladým ovšem účinně pomáhají zkušení starší pracovníci. Známí stavbaři N. Zlobin, V. Kopelev a N. Morozovová navrhli například, aby se na základě zkušeností předních stavebních brigád vybudovala škola přípravy brigadýrů pro Bajkalsko-amurskou železniční magistrálu. Nové formy jejich patronátů byly schváleny ÚV VLKSM[5] a postupně se rozšiřují i na další stavby Komsomolu v celé zemi.

Z 91 údernických komsomolských staveb letošního roku je jich zcela nových 18, z toho čtyři jsou přímo v Moskvě. Je to pokračující stavba linek metra, výstavba olympijského komplexu, onkologické vědecké středisko a Všesvazový věděcký ústav pro mateřství a gynekologii.


[1] 9. pětiletý plán 1971-1976, viz též Wikipedie
[2] Svaz Sovětských Socialistických Republik
[3] Ruská Sovětská Federativní Socialistická Republika
[4] Kumunistická Strana Sovětského Svazu
[5] Ústřední Výbor Všesvazového Leninského Komunistického Svazu Mládeže


Co k tomu dodat: komunistický režim zneužíval děti k otrocké práci (povinně a zadarmo) a ještě se tím nezapomněl pochlubit.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow Masakr arrow Srážky se státní mocí arrow 1977-vzpomínáme: Stavby komsomolu
Powered by Joomla!