Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258156x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Wake On LAN problém Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 7
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Thursday, 29. November 2007
Byly doby, kdy WOL neboli Wake-on-LAN začínalo. To se prostě propojila síťovka s mainboardem a bylo. Nebylo. Mé první pokusy s ASUS P2B a 3COM 3C905 však dopadly katastrofálně. Po zapojení kablíku mezi síťovou kartu a mainboard vydával P2B kvílivé zvuky a odmítal se zapnout. Tak jsem WOL jakožto příliš mladou a nevychytanou záležitost odložil k ledu. Pak přišla nová specifikace WOL, kdy WOL fungovalo rovnou přes PCI a oser s kablíkem odpadl. A ejhle, WOL se rázem stalo velmi dobře použitelným nástrojem pro vzdálenou správu, protože probouzelo počítače přesně tak, jak pánbu chtěl (tedy jak jsem chtěl ). Síťovky integrované na mainboardech fungovaly na stejném principu a bylo to príma. Jenže pak se do toho vložili nějací polokreténi a WOL zase zkurvili.

Od určité doby WOL opět přestalo fungovat (na nových mainboardech). Ačkoli je veškeré Wake-on-něco povolené v BIOSu počítače, tak hovno hovno slavný soude, počítače probouzecí packety vesele ignorují a nebo ještě lépe, někdy je ignorují a někdy ne. Strávil jsem mnoho času pátráním po tom, co se ve WOL změnilo a kdo zase co pokurvil.

Ještě i několik let, po té, co se pokurvené WOL objevilo na trhu je o jeho pokurvenosti na Internetu informací jako šafránu. A při tom je to docela prosté. Dřív se WOL povolilo v BIOSu a ten pak akceptoval zapnutí, které přišlo po kablíku nebo z PCI jako kdyby přišlo ze zapínacího tlačítka. Jak prosté, že? A hlavně na tom není co zkurvit. Pak nějaký polokretén vymyslel, že se nastavení WOL odstěhuje do registru v RAM (tj. do paměti, která se po vypnutí elektřiny smaže) a že nastavení už nebude řídit BIOS, ale operační systém. Oboje je pochopitelně špatně.

Správně by to mělo být tak, že WOL řídí vždy BIOS, ale operační systém by měl být schopen toto nastavení v BIOSu změnit přes nějaké standardizované rozhraní (pokud si to Administrátor přeje). Výpadek proudu by pak nastavení nesmazal, protože BIOS má nastavení v paměti, která je sice také typu RAM, ale je zálohovaná baterií, takže dokud se nevybije baterie (za cca 10 let), tak se z CMOS RAM nic svévolně nesmaže! No, jenomže to holt né :-(

Problém s nefungujícím WOL se tedy musí řešit na úrovni operačního systému. Operační systém se při vypnutí počítače musí postarat o to, aby se do onoho zkurveného registru zapsala informace o tom, jak a jestli vůbec má WOL fungovat. Vypnutý počítač se pak NIKDY nesmí odpojit od napájecího napětí! Pokud se tak stane, WOL nezafunguje, počítač se musí zapnout ručně (což je obzvláště úžasné, pokud to k němu máte třeba přes dvě hodiny cesty a přes čtyři lidi s klíčema) a musí se nechat nastartovat a ukončit operační systém (tím se obnoví informace o WOL v registru).

Marvell Yukon 88E5050
Marvell Yukon 88E5050

Broadcom NetLink
Broadcom NetLink

Marvell Yukon 88E5050
Marvell Yukon 88E5050

Marvell Yukon 88E5050
Marvell Yukon 88E5050

Marvell Yukon 88E80xx
Marvell Yukon 88E80xx

Intel 82567V-2
Intel 82567V-2

Kde se WOL nastavuje v operačním systému Windows XP je patrné z výše uvedených obrázků. Zlo se jmenuje OS Controlled a pokud mezi možnostmi nechybí, pak ho lze vypnout a nechat probouzení v působnosti BIOSu, tak jak pánbu chtěl.

Aktivací jiné volby než Magic Packet pak může docházet k tomu, že se počítač probouzí zdánlivě zcela náhodně. Ve skutečnosti však reaguje třebas na PING, ARP nebo podobné události, které "polechtají" síťovku, která pak počítač probudí.

A na závěr by to chtělo taky pár tipů, jak vůbec počítače probouzet. Tak na to už nemám sílu, takže jen krátce: hledej WOL MSI případně WOL ASUS případně WOL INTEL případně WOL EXE případně WOL PERL případně WOL GUI případně WOL setup případně Magic Packet případně cokoli jiného, fantazii se meze nekladou. Skvělý m0n0wall pochopitelně umí probouzet počítače také, takže s ním nemusíte řešit problémy, jak probouzet počítače přes Internet (když třebas nemáte VPN).

Aktualizováno ( Wednesday, 31. December 2008 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Wake On LAN problém
Powered by Joomla!