Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257172x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Automatické aktualizace Windows XP Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 16
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Monday, 31. December 2007
Služba Windows Update aka Automatické aktualizace je tu s námi už deset let (prvně jsem se s touto featurou setkal ve Windows 98) a i po takto dlouhé době představují pro obyčejné uživatele za určitých okolností problém. Tak se podíváme, jak se ve Windows XP dají Automatické aktualizace poštelovat.

Na úvod: níže popisované úkony vyžadují práva Administrátora.

Nastavení služby
Nastavení služby

Automatické aktualizace zajišťuje služba běžící na pozadí. Zastavením a zakázáním této služby se Automatických aktualizací zbavíme (ještě se ale musí vypnout i na ovládacím panelu na obrázku níže). Konzole pro nastavení jednotlivých služeb se otevře buď přes nabídku Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Služby nebo jednodušeji klepnutím pravým tlačítkem myši (dále jen PTM) na ikonu na ploše "Tento počítač" a z nabídnutého kontextového menu se vybere položka "Spravovat" a ve stromu se vyberou "Služby" (viz obrázek výše). Vlastnosti vybrané služby se pak vyvolají a konfigurují přes PTM.

Konfigurace služby
Konfigurace služby

Vlastní konfiguraci služby Automatické aktualizace lze vyvolat opět buď přes Ovládací panely, nebo PTM na "Tento počítač" a z nabídnutého kontextového menu se vybere položka "Vlastnosti". Nastavením dle obrázku výše uživatel dosáhne stavu, že je v době, kdy vyjdou nové záplaty, laskavě dotázán na další postup. Pokud uživatel na tomto panelu Automatické aktualizace vypne, výše popisovaná služba stále běží (uživatel jí musí zastavit a zakázat ručně).

Výběr záplat
Výběr záplat

Uživateli je nabídnut fajfkovatelný seznam záplat. Každá záplata je provázena krátkým popisem a odkazem na stránky s podrobným popisem.

Skrytí záplat
Skrytí záplat

Nežádoucí záplaty je možné takzvaně skrýt. V praxi to znamená, že dokud je uživatel neodkryje, Automatické aktualizace s nimi již "neotravují".

Nastavení politiky (klepnutím se ukáže obrázek v plné velikosti)
Nastavení politiky (klikni)

No a na konec něco k "politikám". Konzole s politikami místních zásad se spustí tak, že se v nabídce Start vybere "Spustit..." a napíše se gpedit.msc do nabídnutého řádku (potvrdí se OK nebo klávesou ENTER). Co všechno lze pro Automatické aktualizace nastavit by mělo být patrné z obrázku výše. Asi nejzajímavější je možnost zakázat automatický restart Windows po instalaci záplat. Doporučuji projít i větev "Konfigurace uživatele", kde se Windows Update nachází také.

Na závěr: v nabídce Start se nachází ikona Windows Update a je to zástupce programu %SystemRoot%\system32\wupdmgr.exe , který je-li spuštěn, otevře v MSIE internetovou stránku s Microsoft Update. Z této webové stránky může uživatel "komandovat" aktualizace Windows také. Pokud se ale uživatel nechá na této stránce zlákat líbivým vábením Microsoftu a povolí instalaci Microsoft Update, dojde k tomu, že se systém aktualizací rozšíří i na další Microsoft aplikace (a ikona v nabídce Start změní název na Microsoft Update). Automatické upozorňování na záplaty i stahování záplat funguje rovněž, byť malinko jinak. Takovýto krok má smysl učinit tehdy, pokud máte ve svém počítači nainstalováno nepřeberné množství aplikací od firmy Microsoft a ruční údržba jejich záplat se pro vás stala neefektivní a zdlouhavou.

Tip: příkazem wuauclt.exe /detectnow přimějete aktualizační službu k tomu, že zjistí dostupnost nových záplat okamžitě.

Tip: na této stránce najdete aktuální Malicious Software Removal Tool.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Automatické aktualizace Windows XP
Powered by Joomla!