Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257321x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Battlestar Galactica 2003 - 2008 Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 6
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Thursday, 03. January 2008
klikni pro plnou velikost
Televizních seriálů existuje tolik, že je jeden nedokáže ani spočítat. TV seriálů, které se mohou pochlubit tím, že k nim byl natočen celovečerní film, je také dost, ale TV seriálů, na které stojí zato koukat od začátku do konce, je sotva pět a půl. A jedním z těch koukatelných je právě Battlestar Galactica 2003. Troufám si říci, že je to nejlepší hraný TV seriál současnosti.

Vedle toho, nejlepší animovaný TV seriál všech dob je nepochybně FUTURAMA, byť je to "pouhý" sitcom. Porozhlédneme-li se po animovaných TV seriálech, které nejsou primárně určené dětem, případně které nejsou určené dětem vůbec (a vynecháme-li Anime), zůstane jich poměrně málo a do Top Ten bych je rozhodně všechny nezařadil. Pokud připustíme do výběru i japonské Anime (kterého jsou naopak mraky TV seriálů i filmů), hvězdami budou nepochybně TV seriály Neon Genesis Evangelion (新世紀エヴァンゲリオン) a Ghost in the Shell (攻殻機動隊), pro který jsme s Christofem dělali české titulky.

Pokud se teď milý čtenáři drbeš na hlavě, o čem že to píši, že jsi nic z toho v naší televizi neviděl, co všechno jsi tedy asi propásl, nepropadej panice: nic z toho u nás nedávali a hned tak nebudou (viz například mé žehrání nad vysíláním zde).

Battlestar Galactica 2003 (dále jen BSG) je čistokrevná science fiction, plná akce, napětí, zvratů a očekávání, co další epizoda přinese. Není to žádná snůška pořád dokola se opakujících blábolů, kdy hlavní se hrdinové někam vydají, vždycky tam způsobí nějakou katastrofu, pročež za to dostanou přes držku, pak se z toho vzpamatují, nepřátele porazí (nebo ukecají) a průser zametou pod koberec. Přesně z tohoto důvodu jsem přestal sledovat seriál Hvězdná brána.

BSG je však od základu jinak postavený seriál. Především, hlavními hrdiny nejsou lidé z planety Země. Jsou to obyvatelé koloniálních světů, pro které je Země jen mýtus. Planeta, kam se vydala část jejich předků. Proto v tomto seriálovém světě nenajdeme žádná "pozemská" klišé, zvyky ani náboženství (pravda ale je, že se v seriálu hojně vyskytují antická jména). Lidé se chovají jako lidé, to je dáno geny, ale z pozemské kultury není importováno nic. BSG je v tomto ohledu podobná seriálu LEXX, ale tím veškerá podobnost končí. Mimozemské rasy jsou v tomto seriálu všeho všudy dvě: lidé a Cyloni. Žádní další UFOni ani ET se v seriálu nevyskytují (stejně jako v seriálu Firefly). Cyloni jsou původně lidmi zkonstruované "stroje" vybavené umělou inteligencí. Avšak ti se z nadvlády lidí vymanili a dali se vlastní cestou vývoje (kovový stroj->biologický organismus).

hlavní postavy - zdaleka ne všechny
hlavní postavy - zdaleka ne všechny

Ústřední dějová linie by se dala shrnout do jedné věty: koloniální světy obývané lidmi jsou vyhlazeny náhlým útokem Cylonů a několik málo tisíc přeživších se snaží před útočníky utéct a najít si nový domov (nejlépe na Zemi, kterou však chtějí dobýt i Cyloni). Vatové epizody o ničem, kterými SGC přímo přetéká, budete v seriálu hledat marně. Ve třech sezónách jsem napočítal pouhé dva díly, které vybočovaly z dějové linie, přesto však nebyly o ničem. V těchto dvou případech se v seriálu "řešil" stres a frustrace, které exodus nevyhnutelně provází. Ne, že by jinde v seriálu emoce nebyly, ale v těchto dvou případech se jim dostalo více prostoru.

hlavní postavy - pořád zdaleka ne všechny
hlavní postavy - pořád zdaleka ne všechny

To, čeho si na seriálech cením nejvíc, se mi zde dostává v plné míře: pořád se něco děje (seriál nezabředá do nudy, kdy scénáristi a produkce neví co dál a tak vaří z vody), epizody na sebe navazují, někdy těsně, někdy volně a tak to má být. Čas přináší nové poznatky a ty ovlivňují celý děj, také cíle přeživších se během seriálu průběžně mění, stejně tak se pod tlakem okolností mění i lidé. Hlavní postavy seriálu nejsou žádní instantní hrdinové s čistým štítem, kteří by působili nevěrohodně a černobíle. Postavy mají své chyby, někdy pochybnou minulost, často i zlozvyky... Hrdinové rozhodně nešustí papírem na sto honů jako v jiných TV seriálech. Navíc je jich docela hodně, všichni jsou svým způsobem důležití a žádná postava není nijak zvlášť "protěžována", byť Kara Starbuck Thrace (mladá cacná rebelující samice) poněkud vyčnívá z davu. V tomto produkci ale docela chápu.

Cyloni - ale i těch je víc druhů
Cyloni - také zdaleka ne všechny druhy

Celou dobu BSG provází určité tajemno, nikdo neví, co přesně mají Cyloni za lubem. Ví se co pravděpodobně mají v plánu: najít Zemi, vyhubit lidstvo a opanovat vesmír. Jenže je spousta náznaků, že takhle černobílé to zase není. Cyloni spíš hledají takříkajíc sami sebe, smysl své existence, smysl života. A to, co mají v plánu s poslední hrstkou lidí, také není až tak úplně jasné.Seriál je možné koupit na DVD (bez české podpory, pochopitelně) nebo postahovat různě z Internetu. První sérii BSG odvysílali na sousedním Slovensku, takže je sehnatelná se slovenským dabingem, pro ostatní série a celovečerní film Battlestar Galactica: Razor existují poměrně slušné amatérské titulky.

Poslední večeře ála BSG
klikni pro plnou velikost

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow BSG
Powered by Joomla!