Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257314x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Multiple Arcade Machine Emulator Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 21
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 03. August 2005
Co je to MAME? Zjednodušeně řečeno, je MAME program, díky kterému si můžete zahrát na PC staré arkády z hracích coin-op automatů. A to jak bez drobných, tak v klidu domova.

Jak MAME funguje?

Emulátor simuluje hardware hracího automatu. Na obrazovce vidíte a z reproduktorů slyšíte (téměř) to samé, co na originálním automatu. Pochopitelně nikam nevhazujete mince a hrajete pomocí klávesnice počítače (lze používat i myš, joystick, trackball, světelnou pistoli, ...). Emulátor neobsahuje žádné hry, ty je zapotřebí sehnat jinde a nahrát je do něj (je to podobné jako u počítače nebo konzole, tam hry také nejsou integrovány v přístroji, ale dodávají se zvlášť). Automatové hry mají podobu kopie obsahu paměťového čipu (ROM = Read Only Memory) nebo jiného paměťového zařízení a obsah těchto nosičů dat je pak uložen v jednom nebo několika ZIP a CHD archivech (dále budu používat obecně termín balíček). Jak už to v životě chodí, může se jedna hra vyskytovat mnoha (zpravidla jazykových) verzích, pak se hovoří o rodiči a klonu (PARENT, CLONE). Vlastní hra může (ale nemusí), ke svému chodu potřebovat BIOS hracího automatu a/nebo soubor se záznamem zvuků linoucích se z automatu (v případě, kdy se nepodařilo naprogramovat algoritmus, který zvuky generuje, je zapotřebí mít tzv. SAMPLE soubor). Balíček proto může obsahovat vše dohromady (bios soubory, parent soubory, clone soubory, sample soubory) nebo jen část těchto souborů. Aby to nebylo jednoduché, tak s každou novou verzí MAME jsou opraveny a doplněny i obsahy balíčků, proto se nelze na 100% spolehnout, že to co fungovalo v minulé verzi, bude beze změny fungovat i ve verzi nové.

Co je to ROM Manager a DAT file?

Právě proto, že se obsah balíčků stále mění, existuje celá řada programů, které umí na základě předpisu tyto změny v balíčcích provést. Není tedy zapotřebí shánět znovu celý balíček, když se v něm změnilo například jen jméno jednoho souboru. Stačí si sehnat nebo vytvořit aktuální DAT file a nechat ROM Manager, aby podle něj balíčky přeuspořádal. Poté už stačí shánět jen soubory, které opravdu chybí.

Co se uvnitř balíčku mění? Jména souborů, velikost souborů, mizí samply, některé soubory se stěhují mezi rodičem, klonem a biosem, přibývají nové soubory. To všechno jako důsledek zpřesnění emulace.

Kde je to všechno k mání?

Na první pohled jednoduchá otázka, ale složitá odpověď:
MAME je "jen" emulátor a jako takový je zdarma.
MAME32 je jedna z mnoha verzí emulátoru, tato oplývá grafickým rozhraním pro Windows, čili je vhodná pro uživatele třídy KID, LAMA nebo BFU.
Balíčky obsahují informace, jež jsou chráněny autorskými právy a proto jsou na Internetu sehnatelné jen obtížně. To ale neznamená, že jsou nesehnatelné. Vyskytují se na WWW stránkách, FTP serverech, poskytují je boti na IRC kanálech a jsou sdíleny v P2P sítích. Zatím nevím nic o tom, že by bylo možné zajít do obchodu a nějaký balíček si regulérně zakoupit. Uvážím-li, že většina emulovaných her snese srovnání s hrami do mobilních telefonů, pak opravdu není důvod, aby se neprodávaly podobným způsobem za pár desetikorun.
CLR MAME Pro je program, který umí uspořádat obsah balíčků podle DAT file (kontroluje CRC32 a SHA1, dříve MD5).
ROM Center je program, který umí uspořádat obsah balíčků podle DAT file (kontroluje pouze CRC32).
logiqx je stránka, kde je možné stáhnout DAT file pro různé managery a také utilitu pro konverzi vyexportovaného seznamu her z MAME do formátu CLR MAME Pro.

grafické uživatelské rozhraní MAME32
Grafické uživatelské rozhraní

Z obrázku je patrné, že hru lze vybrat z některé z kategorií a že je k dispozici Snapshot (náhled obazovky), Flyer (propagační leták) a Cabinet (fotografie, jak takový hrací automat vypadal). Program si pamatuje, kolikrát byla která hra spuštěna, umožňuje si je uspořádávat do oblíbených atd...

Hry lze hrát v okně libovolné velikosti nebo přes celou obrazovku.


 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Multiple Arcade Machine Emulator
Powered by Joomla!