Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258110x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Alias? The Unit? Threat Matrix? Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Tuesday, 08. April 2008
Tak jsem se zakoukal do televizního seriálu o špiónech, jehož první díly dávaly tušit, že nepůjde o snůšku okoukaných klišé pro vymyté mozky sledující mainstream. Alias tentokrát nemá nic společného s Linuxem a jeho "zástupci", je to jméno TV seriálu.

Bohužel, záhy se ukázalo, že je to stejný blitek jako všechny podobné sračkoidní seriály. Po velmi slibném začátku se seriál mění v hromadu hoven, na kterou se nedá dívat. Na začátku seriálu se dozvídáme něco málo o životě hlavní hrdinky Sydney Bristowové, která byla naverbovaná tajnou službou SD-6. Z té se posléze k Sydninému překvapení vyklube zločinecká organizace, která bez mrknutí zabila jejího snoubence, protože Sydney neudržela jazyk na uzdě a vyslepičila mu, že je špiónka. Sydney tedy dojde k jedinému "správnému" rozhodnutí a sice že SD-6 zničí.

Jenže to nejdřív musí rozplést pavučinu vzájemných vazeb a konspirací a zjistit, kdo všechno je v tom namočený. Mezi tím musí vést život řádné loajální špiónky, která jako že neví, že SD-6 nespadá pod CIA, a pracovat na úkolu, který hraničí se sci-fi (najít naprosto převratný, půl tisíciletí starý vynález). To znamená, že jde z akce do akce, kde jí jde pokaždé o život.

Až pocať to vypadá dobře, ne? Jenomže... Sydney se na všech akcích chová jako neskutečná kráva, hysterické scény a nelogická rozhodnutí servíruje divákovi jak na běžícím pásu. A jako zázrakem vždy přežije a splní misi, bez ohledu na déšť kulek, kterým jí kropí konkurenční zločinecká organizace, která chce ten vynález také. Ona sama při tom žádnou zbraň nenosí, jak šlechetné! Ba co, nepřátele, kteří jí chtěli prostřelit hlavu nebo rozpárat od hlavy k patě, nechává vždy přežít, aby jí příště mohli opět pořádně zatopit a ona mohla předvádět karate-džudo-box. Je snad svatá? Já vím, že "ona za to nemůže", že to všechno zprasili scénáristé, ale máme tohle opravdu zapotřebí? Navíc, scénáristy vůbec netrápí, že geniální vynálezce těžko mohl umísťovat indície po celém světě, když před půl tisíciletím evropané sotva objevili Ameriku! Ba co víc, 500 let staré předměty, budovy, vybavení, ba i bambusový žebřík, se skví novotou a zub času se na nich nepodepsal! Sci-Fi? Trapárna!

Hodnocení na ČSFD většinou odpovídá realitě, ale Alias je zřejmě ta výjimka, která potvrzuje pravidlo, neboť seriál má vysoké hodnocení a v komentářích je to samé opěvné hýkání. No já nevím, já zvracím...

Nicméně i přes všechna negativa je to jen nepovedený obyčejný "akční" seriál. Vedle toho však existují minimálně dva seriály, které představují zlo v ryzí podobě.

První z nich je The Unit, což je bohužel jeden z nejhorších případů vymývání mozků, jaký si lze představit. Tentokrát však nevymývá mozek "zlý komunistický totalitní režim" nebo "ošklivá vojenská junta", alebrž "nejmírumilovnější nejdemokratičtější stát na světě" (ty uvozovky by měly být veliké jako stodola). Seriál je o tom, kterak "nejmírumilovnější nejdemokratičtější stát na světě" narušuje suverenitu jiných států, bezostyšně v nich krade, vraždí lidi po celém světě a rovná do latě své "málo loajální" občany. Vše je podáno tak, aby to vyznělo jako ta nejsprávnější věc na světě. Je to velmi dobře maskovaný fašismus a seriál by měl být "onálepkován" stejně, jako propagandistické filmy Třetí říše páně Hitlera.

Další dobře maskovaná propaganda policejního státu, před kterým varoval román "1984", je seriál Threat Matrix. Cítí-li se Státy ohroženy, mají právo nekontrolovatelně páchat cokoli, kdekoli a na komkoli, vlastní občany nevyjímaje. Před 9-11 by to bylo stěží myslitelné, před vraždou JFK naprosto nemyslitelné. Praktiky policejního státu jsou v seriálu podávány pod sloganem "my vás ochráníme" - avšak za cenu, ze které běhá mráz po zádech. Jo, Bolševici to přece taky mysleli dobře. A Führer jakbysmet.

Nemůžu si pomoct, ale pokud tyto dva seriály nejsou natočeny jako skrytá propaganda a naopak, byly natočeny s těmi nejlepšími úmysly, pak musím smutně konstatovat, že té slavné americké svobodě dláždí cestu do pekel. A hned po ní po té cestě pofrčí do pekel celý svět. Dřív byl svět ohrožen "studenou válkou", která se kdykoli mohla zvrtnout ve válku jadernou. Dnes studenou válku nemáme, za to máme "partyzánskou válku" s terorismem. V co se ta může zvrtnout, pojmenovat neumím, ale až si uvědomíme, že se tak stalo, tak se nám to setsakramentsky nebude líbit.

PS: Demokracie je jedna věc. Svoboda je druhá věc. A nenechte si nakukat, že v zájmu vlastní bezpečnosti je potřeba se vzdát jednoho nebo druhého nebo dokonce obojího!

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Alias? The Unit? Threat Matrix?
Powered by Joomla!