Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257077x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

MAME 0.127 a DAPHNE Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Tuesday, 19. August 2008
Na stránkách vývojářů MAMEDEV objevila informace, že byla vydána další verze emulátoru MAME, konkrétně MAME v0.127. S časem jsem na tom pořád stejně špatně, takže obrázky nejsou a hned tak nebudou.

Vývoj MAME pokročil výrazně vpřed a po hutné předělávce přináší naprostou novinku: emulaci her distribuovaných původně na laserdiscích. Tyto hry bylo možné spouštět doposud pouze v emulátoru DAPHNE, který jsem si pochopitelně už "dávno osahal." Laserdisk je "cédéčko" velikosti klasické vinylové gramofonové (analogové) LP desky a stejně jako elpíčko, na sobě nese analogový záznam - ovšem nikoli jen zvuku, ale obrazu a zvuku. V praxi to potom vypadá tak, že na pozadí hry běží na obrazovce film (kvalitou tak z VHSky) a na popředí se to hemží pixely stejně, jako v osmibitových hrách. Jinými slovy, tam, kde výkon soudobých CPU nepostačoval na vykreslování grafiky, byl suplován analogovým "filmovým" pozadím. To samozřejmě umožňovalo, aby v hrách hrály reálné filmové postavy - což dnes není nic neobvyklého, ale LD v tomto předběhly dobu o takových 10 let - první pokusy s "filmovými" šoty ve hrách pamatuji z dob Crusader - No Remorse a Command & Conquer v polovině devadesátých let minulého století (mimochodem, obě hry byly na svou dobu výborné, i když videa byla kvalitou jak z páté kopie VHS sledované na vybledlé televizi dalekohledem z půl kilometru).

Emulátor DAPHNE je bohužel velmi benevolentní v tom, jak mají být uspořádány soubory na disku. Přesněji mohou být uspořádány téměř libovolně, což s sebou přináší zásadní problém: hry se mohou nacházet v neuvěřitelném "bordelu" složek a tak sehnat a roztřídit jednotlivé hry je velký oříšek (neb každý pes, jiná ves). Dále je potřeba si uvědomit, že tím, že na sobě laserdisk nese analogový obrazový záznam, prakticky není možné sejmout z jednoho laserdisku záznam 2x po sobě a dostat při tom stejný výsledek. Takže co graber to "originál." Analogové video je pochopitelně šíleně veliké, tudíž je komprimováno a i zde platí, že ztrátová komprese dá podle síly komprese a dalších parametrů pokaždé jiný výsledek (opět každý pes, jiná ves). Není to jako u ROM čipů, kdy se vždy přečtou tytéž jedničky a nuly. Já jsem před časem dal dohromady obrovské množství souborů pro emulátor DAPHNE a málem jsem z toho zešedivěl, než se mi to podařilo učesat a soubory jakž takž uspořádat. Při tom her pro DAPHNE je za groš kudla (viz screenshot loaderu), v porovnání s tisícovkami her pro MAME. No a o tom, že by se ty laserdiskové hry daly hrát, nemůže být vůbec řeč ;-)

DAPHNE loader
DAPHNE loader

No, jsem docela zvědavý, jak se s oním fenoménem "každý pes, jiná ves" vypořádá emulátor MAME, který je velmi "pintlich" a u každého souboru přísně střeží jeho kontrolní součet. Nejspíš to bude ála TOSEC, i když jistou míru svobody v obsahu zdigitalizovaného A/V bych uvítal (tedy aby u *.mkv a *.ogg nebyl na kontrolní součet brán zřetel).

DAPHNE - okno s hrou
DAPHNE - okno s hrou

DAPHNE - okno s hrou
DAPHNE - okno s hrou

DAPHNE - screenshot hry
DAPHNE - screenshot hry

DAPHNE - screenshot hry
DAPHNE - screenshot hry

DAPHNE - screenshot hry
DAPHNE - screenshot hry

DAPHNE - screenshot hry
DAPHNE - screenshot hry

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow MAME 0.127 a DAPHNE
Powered by Joomla!