Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257306x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Server Novell NetWare 3.12 a 4.11 Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 19
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 21. October 1998
Servery Novell NetWare 3.12 patří mezi velmi oblíbené (svého času patřili dokonce mezi nejoblíbenější) a to i přes to, že už pár let existuje Novell NetWare 4.xx (poslední zkušenost mám s 4.11).

Pokud nejste vybaveni potřebnými pravomocemi, tak jsou servery Novell neprůstřelné. Mezi administrátory panuje názor, že pokud se dostane narušitel k serveru, může se dostat k datům jedině tak, že ho vypne a rozebere. No, není to tak úplně pravda. Server s NW 3.12 narušitel rozebírat nemusí a u serveru s 4.xx mu rozebrání není nic platné.

Co se tedy dá dělat na konzoli serveru? Takže krom obvyklého správcování existují i nepříliš známé fígle, jak se serveru dostat pod kůži. Tož promněme si prsty - budou praštět klouby, až budeme zadávat klávesové zkratky, u kterých je zapotřebí použít obou rukou, jedné nohy a nejlépe ještě i nosu.

Klávesová zkratka Oba SHIFTy, levý nebo pravý ALT, ESC:
zastaví server a přejde do interního debuggeru. A to i tehdy je-li v MONITORu.NLM zamčená konzole. Zadáním G<ENTER> pokračuje server v činnosti. Příkazem Q<ENTER> server odstavíme (odchod do DOSu nebo restart, pokud byl zadán příkaz REMOVE DOS). Debugger používá podobné, né-li přímo shodné příkazy jako MS DEBUG z DOSu, takže kdo s ním umí, ten si jistě vyhraje ;-)

Klávesová zkratka Jeden SHIFT, levý nebo pravý CTRL, levý nebo pravý ALT, ESC:
nabídne odstavení serveru. Kladným potvrzením server odstavíme (odchod do DOSu nebo restart, pokud byl zadán příkaz REMOVE DOS). Nefunguje, pokud je MONITORem.NLM zamčená konzole.

Novell hack:
Spustíme si INSTALL.NLM, odmontujeme svazek SYS, přejmenujeme ho třeba na SIS a znovu namontujeme. Pak vyrobíme na nějakém volném disku nový SYS. Pokud není místo, zrušíme DOS parcelu, zvětšíme NetWare parcelu a SYS dáme sem. Pak se k serveru přihlásíme jako SUPERVISOR. Bez hesla! Namapujeme si SIS a můžeme řádit jako pominutí. Tento postup nefunguje na NW 4.xx, protože při klíčových úkonech je zapotřebí znát heslo administrátora (o důvod víc, proč upgradovat).

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Server Novell NetWare 3.12 a 4.11
Powered by Joomla!