Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257054x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Bez spojení není velení Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal Masakr   
Wednesday, 15. April 2009
Další chystaná kastrace demokracie má tentokrát podobu odepření občanům svobodného přístupu k informacím a znemožnění svobodného šíření informací. A jako vždy, pomalu nikdo o tom neví... Můžeme jen doufat, že návrh zákona nakonec neprojde a že se ho nikdo nepokusí prosadit ani v Evropě. Připomeňme si například třikrát a dost.

Zákon, který umožní prezidentovi USA vypnout internet

Nedávno navržený nenápadný senátní zákon umožní americké federální vládě zavřít v době vyhlášení mimořádného stavu internet a zajistí úřadům bezprecedentní přístup do správy soukromé sítě.

Návrh zákona stanoví, že "prezident může vyhlásit mimořádný stav bezpečnosti kyberprostoru a nařídit omezení nebo zavření internetového provozu", přičemž vláda získá přístup ke "všem relevantním datům vztahujícím se ke kritické infrastruktuře bez ohledu na ustanovení jiných zákonů, omezující předpisy nebo politiku, která tomuto přístupu zamezuje."

Autorem zákona jsou senátoři Jay Rockefeller a Olympia Snoweová. Zákon rovněž předpokládá vznik jediného řídícího orgánu, který spravoval internet. Doposud ho kontrolovaly Pentagon, Národní bezpečnostní agentura (NSA), ministerstvo obchodu a ministerstvo vnitra.

Zatímco Bílý dům oficiálně zákon nepodporuje, podle listu Washington Post se na jeho znění podílel.

Autoři zákona zdůrazňují nutnost centralizovat bezpečnost soukromého kyberprostoru. "Mnozí si myslí, že je to vojenská nebo zpravodajská věc," říká Rockefeller, "ale ve skutečnosti je v tom mnohem víc. Týká se to přece také systému semaforů, železniční sítě a vody či elektřiny."

Kritici zákona poukazují na jeho vágní a široce pojaté formulace a připravují se zákon měnit doplňovacími návrhy. "Podle nynějšího znění prezident nejen rozhoduje, co je to ona kritická infrastruktura, ale i to, co je mimořádná situace," podotýká Greg Nojeim z Centra pro demokracii a technologie.

"Zákon chce federalizovat rozhodující infrastrukturu," konstatuje Jennifer Granicková z Electronic Frontier Foundation. "Vzhledem k tomu, že mnoho systémů, jako jsou banky, telekomunikace či energetika, jsou v soukromých rukou, zákon přinese zásadní přesun moci od uživatelů a firem směrem k federální vládě."

(ter)


Původní zdroje:

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow Masakr arrow Srážky se státní mocí arrow Bez spojení není velení
Powered by Joomla!