Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257071x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

VMware Server 2.0.1 (build 156745) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Friday, 24. April 2009
Posledního března uvolnila společnost VMware zdarma ke stažení verzi serveru 2.0.1, více viz http://www.vmware.com/products/server/. Po necelém měsíci provozu mohu s potěšením konstatovat, že jsem žádné změny k horšímu nezaznamenal ;-)

VMware Server 2.0.1
VMware Server 2.0.1

Aktuálně mám vytvořeno několik desítek virtuálních strojů, počínaje Windows 98 přes různé Linuxové distra, Windows Servery až po Windows 7 beta. Většina z těchto hostovaných mašin slouží k různým pokusům nebo seznamováním se s daným OS a brzy je smažu, ale několik z nich běží trvale. Na čtyřjádrovém procesoru Intel Core Quad 2.83GHz s 8GB RAM lze mít současně spuštěno několik různých OS. Drobný problém je, pokud jsou všechny obrazy disků na jednom fyzickém disku - pak se stroje dělí o přístup k disku, kde jak známo je nejpomalejší operací seek (přesouvání hlaviček po plotně disku) a pokud vícero OS vytrvale využívá disk, pak je odezva dost pomalá. Proto je lepší rozmístit image na různé disky a nejlépe takové, které mají 15000 ot/min, to je pak neuvěřitelný fofr i při dvaceti současně spuštěných OS (zkoušel jsem to v hypervizoru, kde bylo 17 fyzických disků).

Potud naprostá spokojenost. Vadou na kráse je fakt, že když se vytváří nový virtuální disk hosta s předem alokovaným místem na hostitelově disku, pak se webové rozhraní úplně odmlčí, posléze vytimeoutuje a skončí s chybou. V takovém případě je lepší prohlížeč zavřít, počkat až se hypervizor "vzpamatuje" a přihlásit se znovu. U vmdk s velikostí řádově v jednotkách GB toto nenastává, ale vytvořit třeba 64GB veliký soubor už holt chvíli trvá.

S oblibou využívám možnost spouštět si konzole virtuálních strojů přímo zástupcem z plochy. Vygenerovaný odkaz požaduje jméno a heslo oprávněného uživatele (tím je buď účet s právy administrátora v OS hypervizora nebo účet, kterému byla práva delegována ve webovém rozhraní VMware Serveru). Úpravou odkazu lze docílit toho, že se konzole otevře i bez dotazu na jméno a heslo, viz VMware virtualizace. Při té příležitosti jsem zjistil, že aby byla konzole spustitelná i za firewallem (typicky z Internetu), musí být povolen kromě portu 8333 také port 902.

přidělování práv
přidělování práv

Dobrou zkušenost mám s provozováním m0n0wallu jako virtuálního hosta. Dokonce zvládá fungovat i na jedné fyzické síťové kartě hostitele, byť je to z hlediska topologie sítě prasárna (WAN a LAN na stejném ethernetovém segmentu). Datová propustnost virtuálního m0n0wallu na gigabitovém ethernetu je téměř stejná jako m0n0wallu na reálném železe, podmínkou je kvalitní serverová síťová karta (tedy ne Realtek, VIA nebo podobné low-endové záležitosti).

I přes nějaké ty nedostatky jsem s hypervizorem VMware Server 2.0.1 velmi spokojen a doufám, že v příštích verzích budou alespoň některé nedostatky odstraněny.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow VMware Server 2.0.1 (build 156745)
Powered by Joomla!