Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257307x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Total Commander version 7.50 Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 09. September 2009
Po roce čekání, po několika neveřejných i veřejných beta verzích, se počítačový lid konečně dočkal vydání nové verze souborového manažeru Total Commander 7.50, který je, troufám si bez váhání tvrdit, ze všech programů pro práci se soubory, ten nejlepší na světě.

Minulá verze TC 7.04(a) s námi vydržela něco málo přes rok (8.8.2008), zatím co předchozí verze TC vycházely o něco "rychleji." Zdánlivá stagnace vývoje 7.0x řady byla dána tím, že řada 7.5x je ve své podstatě úplně jiný program, napsaný celý odznova, tak, aby splňoval kritéria daná soudobými operačními systémy Windows x86, ale hlavně konečně přibyla podpora pro x64! Total Commander 7.50 není sice šedesátičtyřbitová aplikace, ale na rozdíl od předchozích verzí si umí poradit s restrikcemi, které neumožňují třicetidvoubitovým aplikacím vstoupit do složek určených šedesátičtyřbitovým aplikacím. V praxi to znamená, že když budete například hledat ve Windows x64 Edition ve složce C:\WINDOWS jména mající v názvu "64", se starou verzí najdete 116 souborů a 86 složek, zatím co s novou verzí najdete 144 souborů a 88 složek (například). Předchozí verze TC ony dvě složky z tohoto příkladu totiž vůbec "nevidí." Přiřazením klávesové zkratky přepínači cm_SwitchX64Redirection lze pak tuto vlastnost podle potřeby vypnout nebo zapnout.

I přes toto zásadní vylepšení podpory x64 OS, zůstává faktem, že všechny programy spuštěné z TC se spouští ve 32 bitovém prostoru (tedy i programy, které jsou nativně 64bit). Pořád je tedy vhodné (a v některých případech dokonce nutné) spouštět šedesátičtyřbitové aplikace přímo z Windows - některé "hloupé" x64 programy, jsou-li spuštěny ve 32 bitovém prostoru, se chovají nepředvídatelně. Například instalátor se pokouší nainstalovat x64 program do složky "C:\Program Files (x86)", která je určena pro 32 bitové programy, dávkové soubory náhle nevidí část systému Windows a s ním i programy, které jsou z nich volány, a tak dále.

nahoře cmd spuštěný z Total Commanderu, dole z Exploreru
Jedny Windows x64, dva cmd.exe, dvě rozdílná prostředí (horní cmd spuštěn z TC, dolní nativní x64)

Obrázek výše demonstruje rozdílnost 32 a 64 bit prostředí. Chytře napsané programy si s tím dokáží poradit, není to nijak složité, jen se na to musí při programování myslet.

Z další podpory x64, jež jsem prozatím objevil, je možnost vyvolat 64 bitové kontextové menu, které pro 32 bitové aplikace jinak není k dispozici. Kontextové menu se vyvolává pravým tlačítkem myši nebo klávesovou zkratkou Shift+F10 (viz Klávesové zkratky pro Windows) a v TC se v něm objeví navíc položka x64, viz obrázky níže.

kontextové menu Total Commanderu ve Windows x64 kontextové menu Exploreru ve Windows x64

Slovo na závěr: kdo nezná a nepoužívá Total Commander, jako by nebyl ;-) Program najdete na http://www.ghisler.com/ a pokud jej pro sebe shledáte užitečným, tak vás těch 1250,- Kč za nákup určitě nezruinuje.

Total Commander v barvě svého předchůdce: Norton Commander pro DOS
Total Commander v barvě svého předchůdce

Update: jak se dalo čekat, pár dní po vydání 7.50 vychází hotfix v podobě verze 7.50a

Aktualizováno ( Friday, 25. September 2009 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
   Úvod arrow Total Commander
Powered by Joomla!