Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257205x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Jak vytvořit bootovací DVD Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 5
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 10. October 2009
Existuje bezpočet způsobů, jak si vylepšit Windows XP po té, co jsou nainstalovány na disk v počítači. Dnes se ale podíváme na jiný způsob "tunění" Windows. A sice, jak si vylepšit Windows XP ještě před tím, než se vůbec začnou do počítače instalovat.

Ve výchozím stavu se Windows XP instalují s šedesát pět tisíc pět set třicet pět let starými ovladači a určitým množstvím aplikací, které čas bezpečně prověřil jako zcela nevyužitelné a tedy nepotřebné. Jak se zbavit nepotřebného balastu a jak naopak zlepšit podporu moderního hardwaru ve starých Windows XP? Jednoduše tak, že si vytvoříme vlastní instalační médium. Lze vytvářet buď CD-R nebo DVD-R (první pokusy je určitě lepší dělat s přepisovatelnými médii CD-RW nebo DVD-RW či DVD+RW).

Jako první je třeba zvládnout výrobu (vypálení) samotného bootovacího média. Postup je poměrně jednoduchý:
  1. vytvořím na disku prázdnou složku
  2. zkopíruji celý obsah originálního CD-ROM do této složky
  3. vyextrahuji nebo stáhnu z nějakého internetového zdroje boot sector instalačního média
  4. vypálím v Neru (nebo jiném programu) bootovací CD-R nebo CD-RW
Ke kopírování pochopitelně využiji něco inteligentnějšího, než Windows Explorer, osobně preferuji Total Commander s povoleným zobrazováním skrytých souborů a zapnutým zachováváním původních datumů u kopírovaných složek (tzn. kopie na pevném disku má identickou strukturu včetně datumů, jako na originálním disku). Na kopírování snad není co zkazit, tak se jím nebudu obšírněji zabývat, vedle toho vypalování bootovacích médií již ale vyžaduje dodržení určitých parametrů kompilace, tak se na ně podíváme podrobněji.

Volby při vytváření bootovacího CD nebo DVD
Volby při vytváření bootovacího CD nebo DVD

Osobně používám již dlouhá léta vypalovací program Nero Burning ROM, kterým lze krom jiného vypalovat právě i bootovací média. Nero je pro tento úkol vybaven více než dobře a ve výchozím nastavení není potřeba naklikávat milion parametrů, protože už správně "naklikané" jsou. Nejprve si tedy zvolím novou kompilaci z rolovátka vyberu CD nebo DVD a následně CD-ROM (boot) resp. DVD-ROM (boot) a na záložce Bootování načtu bootovací sektory média (na obrázku výše je to soubor bootblock_XPx86.ima). Pak v Rozšířených nastaveních nastavím druh emulace na Žádná emulace a Počet načtených sektorů nastavím na 4 (to je důležité dodržet). Zpráva při bootování se na většině počítačů nikdy nikde nezobrazí, proto je jedno, co v ní je za text. Na záložce ISO je nejdůležitější, aby bylo zafajfkováno Nepřidávat k souboru příponu verze ';1' podle ISO.

Na ostatních záložkách až tak nezáleží, nicméně je dobré nastavit alespoň Jmenovku disku (Volume label). Novou kompilaci pak naplním daty: označím celý obsah (vnitřek) složky, do které jsem nakopíroval soubory z originálního média a přetáhnu do kořenové složky budoucího disku. Pak dám vypálit a při tom nezapomenu zafajfkovat "Zkontrolovat data po vypálení," abych měl jistotu, že je médium bez chyb.

Pokud se pak podaří z takto vypáleného média nabootovat počítač, je vše OK, vypalovat bootovací média umíme a můžeme přistoupit k vlastním úpravám obsahu instalačního disku. O tom si ale povíme až někdy příště.

Poznámka na závěr: boot sector uložený do souboru je dlouhý 4x512 bytes, logicky má tedy IMA soubor "jen" 2048 bajtů. Taktéž boot sector instalačního média Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2 (ve verzích x86) je vždy stejný i pro různé jazykové verze Windows. Totéž platí pro verze x64 téhož: instalační média mají stejný boot sector. Výše uvedeným postupem lze tedy vypalovat všechny výše zmíněné verze Windows. Novější Windows Vista, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 a Windows 7 na tom budou pravděpodobně úplně stejně (nezkoušel jsem to). Edit: zkoušel jsem to a počínaje OS Windows Vista i všichni jeho následníci mají bootování koncipováno úplně jinak, viz BCD.

Pokud to není zjevné: boot sector uložený do souboru může mít jakýkoli název, tedy jméno a přípona jsou zcela irelevantní (např. boot.bin). Nero nabízí při výběru souboru jako výchozí *.ima, tedy je rozumné soubor s boot sectorem mít s touto příponou. Já mám oba boot sectory pojmenovány tak, aby bylo zřejmé, ke kolikabitové verzi OS patří: bootblock_XPx86.ima a bootblock_XPx64.ima.

Tags: how to create a bootable CD/DVD, how to burn a boot CD/DVD


Aktualizováno ( Wednesday, 10. March 2010 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Jak vytvořit bootovací DVD
Powered by Joomla!