Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257217x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Western Digital nabízí více místa díky AFT Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 1
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Tuesday, 15. December 2009
Výrobce pevných disků Western Digital uvedl na trh disky s nízkoúrovňovým formátem dle tzv. Advanced Format Technology, kdy sektor na disku nemá dosud obvyklých 512 bytes, ale 4096 bytes. To znamená, že sektorů je při stejné kapacitě méně. Úspora pak spočívá v tom, že nezbytná servisní data (hlavičky, kontrolní součty), kterými je každý sektor "ohraničen", nezabírají tolik místa a tudíž je možno o toto ušetřené místo zvětšit kapacitu disku (údajně až o 11%) .

Disk je i při užití této technologie stále zpětně kompatibilní, tzn. že mu nedělá potíže "tvářit se" jako disk s 512b sektory (akorát, že interně pořád pracuje se 4 KiB).

Operační systémy Windows do verze XP si s Advanced Format Technology "nerozumějí" a při vytváření svazků na disku nezohledňují zarovnávání clusterů na diskové sektory (tzn. nezajistí, aby např. 4KiB dlouhý cluster začínal přesně tam, co na 4KiB dlouhý sektor). Disk takto sice také funguje, ale podstatně pomaleji. Ale i pro tuto situaci existuje řešení: prográmek, který data na disku "přeorá" tak, aby clustery nezačínaly nikde jinde, než na hranicích sektorů (provede zarovnání - align, proto WD Align utility).

V cenících distributorů jsem na nějaké ty Advanced Format Hard Drive již narazil a dokonce, ačkoli mají i větší cache (64 MB), jsou levnější, než "klasické" disky. A vlastně až díky upozornění v ceníku, že se jedná o disky né až tak úplně bezproblémové ve spojení s Windows XP, jsem začal zjišťovat, o co že to vlastně jde a zjistil, že o nic, co by znemožňovalo disky využívat i ve starších oeračních systémech. Nicméně než si nějaký takovýto disk koupím, ještě si to pořádně rozmyslím, protože zatím provozuji výhradně XP a zarovnávání disků (které by mohlo být i docela zdlouhavé) mě nijak neláká.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Western Digital nabízí více místa díky AFT
Powered by Joomla!