Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257213x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Plynulé přehrávání na 24 Hz displeji z PC Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Monday, 04. January 2010
Jak možná víte, filmy se točí (no, spíš točívaly) na filmový pás s četností 24 filmových políček na sekundu. Dnes se sice "točí" (na počítači?) digitálně, avšak stále se stejnou snímkovou frekvencí. Od tohoto prostého faktu se pak odvíjí celá řada problémů spojená s přehráváním 24 fps (frames per second) materiálu na 50 Hz obrazovce (PAL) ev. 60 Hz obrazovce (NTSC) a počítačovém monitoru (zpravidla 60 Hz a více). Ne že by přehrávání nefungovalo vůbec, ale buď je prokládané nebo není plynulé (obraz se "cuká").

Abych byl úplně přesný: úmyslně jsem v úvodu výše nezabředával do detailů a zanedbal rozdíly mezi 24 fps a 23,976 fps, podobně mezi 30 fps a 29,97 fps. Podstatné je, že materiál natočený s 23,976 snímky za sekundu lze plynule přehrávat na 24 Hz displayi, materiál natočený s 25 snímky za sekundu stejně jako TV materiál natočený s 50 půlsnímky za sekundu lze plynule přehrávat na 50 Hz displayi a materiál natočený s 29,97 snímky za sekundu lze plynule přehrávat na 60 Hz displayi. Zatím co běžné analogové televize "umí" buď PAL (50 Hz) a/nebo NTSC (60 Hz), moderní přístroje zvládají i potřebných 24 Hz.

Přehrávání filmů, videoklipů (např z webkamer, digitálních fotoaparátů) a televizního vysílání, kdy každý z těchto zdrojů může mít jinou snímkovou frekvenci, na počítači, ke kterému je připojen displej, který zvládá všechny potřebné frekvence, s sebou přináší jeden problém: aby byl promítaný obraz plynulý, musí se před každým promítáním přepnout obnovovací frekvence na grafické kartě na odpovídající hodnotu podle promítaného obrazu. Zatím nevím o žádném "chytrém" přehrávači, který by toto uměl "sám od sebe," tedy mi nezbylo, než si na to vytvořit "udělátko," které zjistí hodnotu fps zdrojového souboru, nastaví podle ní Hz displaye a nakonec spustí film/video.

Udělátko není nic jiného, než dávkový soubor MPC.BAT, který využívá dvou utilit (MediaInfo/DisplayChanger), pomocí kterých zjišťuje fps a nastavuje Hz. Pro vlastní přehrávání pak využívá Media Player Classic - Home Cinema. Dávkový soubor je bohatě komentovaný, takže jej lze v případě potřeby snadno upravit.

Archiv s MPC.BAT i všemi utilitami je možné stáhnout odsud

Tip: uživatelé, jejichž display nepodporuje 24 Hz, mohou využít utilitu ReClock, která umožňuje "za letu" zrychlit 23,976 fps filmy na 25 fps (toto 4% zrychlení je běžně využívaná metoda konverze filmů pro PAL)

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Plynulé přehrávání na 24 Hz displeji z PC
Powered by Joomla!