Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257201x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Western Digital AFT, první dojmy Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 3
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 10. February 2010
Výrobce pevných disků Western Digital uvedl před časem na trh disky s nízkoúrovňovým formátem dle tzv. Advanced Format Technology, kdy sektor na disku nemá dosud obvyklých 512 bytes, ale 4096 bytes. No a já jsem si jeden takový po chvíli váhání koupil.

Konkrétně tedy SATA disk Western Digital WDC WD15EARS-00Z, čili disk s kapacitou 1,5TB (1TB disk není o mnoho levnější, tudíž se nevyplatí šetřit a 2TB jsou zatím podstatně dražší, tudíž se nevyplatí si připlatit). Deklarovaná kapacita 1,5TB je jako obvykle jen obchodní trik, protože se jedná o neformátovanou kapacitu a navíc počítanou tak, aby bylo číslo co největší (tzn. nikoli 1 kilobyte = 1024 bytes, ale 1000 bytes). Naformátovaná kapacita je pak "ubohých" 1,36TB. No, lepší, než drátem do oka.

Formátovaná kapacita s 4 KiB clustery
Čerstvě naformátovaná kapacita s 4 KiB clustery

Formátovaná kapacita s 64 KiB clustery
Čerstvě naformátovaná kapacita s 64 KiB clustery

Protože na počítačích provozuji výhradně Windows XP, které si s Advanced Format Technology "nerozumějí" a při vytváření svazků na disku nezohledňují zarovnávání clusterů na diskové sektory (tzn. nezajistí, aby "logický" cluster začínal přesně tam, co "fyzický" sektor), byl jsem zvědavý, jak tento nesoulad bude vypadat v praxi. Takže stručně a jasně: je to OK.

Pro jednoduché případy stačí AFD disk pře-jumper-ovat a o víc se nestarat (jeden disk s jedním nově vytvořeným oddílem a svazkem). V ostatních případech je možné "špatně" zarovnaný (naparcelovaný a naformátovaný) disk srovnat do latě programem WD Align utility - existuje ve dvou podobách, jako bootovací CD nebo jako program pro Windows (x86 a x64). Utilita umožní clustery na disku posunout a zarovnat tak jejich začátky se začátky sektorů. A to pochopitelně zdarma. Umíte představit, kolik času zabere přečíst a zapsat (o kousek vedle na ten samý disk) terabajt a více dat? Celou věčnost. WD sice píše něco o 20 minutách, ale i to je dost. (How long will running the WD Align utility take? It will vary based on your operating system and how much data is on the disk, but the WD Align utility should take about 20 minutes to complete on freshly installed drive images with no data files.)

Bootovací CD jsem nezkoušel, ale je údajně až 3x rychlejší. Zkusil jsem tedy nainstalovat utilitu do Windows a disk s ní zarovnat. Protože nejsem blázen, zarovnával jsem disk hned po naparcelování a naformátování (vytvořit oddíl a svazek), kdy byl úplně prázdný a utilita teoreticky nemusela nikam přesouvat žádná data, ale jeden nikdy neví. Nicméně dopadlo to dobře. Prázdný disk byl v cajku za dvě a půl minuty!

WD Align Utility
WD Align Utility

WD Align Utility
WD Align Utility

Další potěšující zjištění bylo to, že jednoduchý svazek na dynamickém disku nepotřeboval zarovnat vůbec. Jestli je to náhoda, nebo záměr jsem nezkoumal, protože tím se budu zabývat, až když budu mít AFD disků vícero a budu si hrát s jejich zapojováním do RAIDu a/nebo spojováním právě přes svazek rozprostřený na několika dynamických discích.

Více informací k celé problematice včetně softwaru ke stažení najdete na stránkách výrobce: http://www.wdc.com/en/products/advancedformat/

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Western Digital AFT, první dojmy
Powered by Joomla!