Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257527x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Western Digital AFT, druhé dojmy Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 5
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Friday, 12. February 2010
Pro prvních nesmělých pokusech s Western Digital diskem s Advanced Format Technology versus Windows XP a Windows XP x64 Edition, jsem přikročil k měření rychlosti "zarovnaného" a "nezarovnaného" disku. No, bylo to docela maso.

Tentokrát jsem se už ani neobtěžoval bootovat do Windows XP (x86), které už více než dva roky vlastně ani nepoužívám a vše jsem zkoušel jen ve Windows XP x64 Edition, které naopak používám denně.

Formátovaná kapacita s 4 KiB clustery
Čerstvě naformátovaná kapacita s 4 KiB clustery

Formátovaná kapacita s 4 KiB clustery po zarovnání
Formátovaná kapacita s 4 KiB clustery po zarovnání

Pro začátek bude zajímavé podívat se na kapacity disků s "Allocation unit" o "Default size" (4KiB) a "Maximum size" (64KiB) před a po zarovnání. Je-li alokačních jednotek (clusterů) více, zbude méně místa na data (zase tak tragický rozdíl to ale není, viz obrázky výše a níže). Zarovnání si taky něco málo ukousne, ale to snad ani nestojí za řeč.

Formátovaná kapacita s 64 KiB clustery
Čerstvě naformátovaná kapacita s 64 KiB clustery

Formátovaná kapacita s 64 KiB clustery po zarovnání
Formátovaná kapacita s 64 KiB clustery po zarovnání

Jako první jsem vyzkoušel, jestli lze zarovnat parcelu (partition), na které není diskový oddíl (volume). Tedy jsem nejprve z disku odstranil oddíl i parcelu a vytvořil novou prázdnou parcelu. Program WD Align utility nenašel nic, co by mohl zarovnat. Tudíž je jasné, že srovnat pouze tabulku rozdělení disku tak, aby byl diskový oddíl na ní dodatečně naformátovaný už rovnou zarovnaný, nelze.

rychlost čtení a zápisu (nezarovnaný disk s 4KiB clustery)
rychlost čtení a zápisu (nezarovnaný disk s 4KiB clustery)

rychlost čtení a zápisu (zarovnaný disk s 4KiB clustery)
rychlost čtení a zápisu (zarovnaný disk s 4KiB clustery)

Na začátku měření jsem z disku odstranil oddíl i parcelu a vytvořil novou parcelu s naformátovaným oddílem (NTFS) s 4KiB clustery a spustil benchmark disku. Na takto nezarovnaných discích jsem čekal, že to bude bída s nouzí. Po té jsem z disku opět odstranil oddíl i parcelu a vytvořil novou parcelu s naformátovaným oddílem (NTFS) s 4KiB clustery, nechal disk zarovnat, změřil rychlost benchmarkem i rychlost při běžném kopírování. Samotné zarovnání trvalo necelé tři minuty:
03% 00:02:44(elapsed) 01:28:22(to finish) Overall(99% 00:02:55(elapsed))

rychlost čtení a zápisu (nezarovnaný disk s 64KiB clustery)
rychlost čtení a zápisu (nezarovnaný disk s 64KiB clustery)

rychlost čtení a zápisu (zarovnaný disk s 64KiB clustery)
rychlost čtení a zápisu (zarovnaný disk s 64KiB clustery)

Pak jsem celý postup zopakoval, akorát že s 64KiB clustery. Výsledky obou typů měření nebyly stejné, ale byly srovnatelné. Očekával jsem, že disk naformátovaný s 64KiB clustery bude rychlejší a i rozdíl v rychlosti mezi zarovnaným a nezarovnaným diskem patrnější. Zarovnání disku s 64KiB clustery trvalo dvě a půl minuty:
03% 00:02:25(elapsed) 01:18:08(to finish) Overall(99% 00:02:30(elapsed))

Oproti očekávání je disk s 64KiB clustery pomalejší, než disk s výchozí velikostí clusteru. Rozdíl není dramatický, ale měřitelný je. Rovněž časy potřebné k zarovnání prázdného disku se podle velikosti clusteru (počtu clusterů) liší, ale ani toto není žádné drama. A hodnoty "pomalostí" nezarovnaných disků a "rychlostí" zarovnaných disků? Ty jsou téměř stejné!

Toto jsem opravdu nečekal. Nárůst maximální rychlosti, kterou ixpesa ze zarovnaného disku vyždímaly, byl oproti maximální rychlosti nezarovnaného disku zcela nepatrný... Co z toho vyplývá? Že když si nedopatřením koupíte disk s Advanced Format Technology a strčíte ho do staršího počítače*) s Windows XP a disk nezarovnáte, tak to ani nepoznáte!

*) v mém případě jde o desku s čipsetem intel P35 a FSB 800 MHz, CPU intel Core 2 Duo na 3.0 GHz, paměti Knigston PC2-6400, což je DDR2/400MHz s CL5

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Western Digital AFT, druhé dojmy
Powered by Joomla!