Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257524x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

SSD za lidovku, leč bez WOW Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 27. March 2010
Datové úložiště postavené čistě z elektronických součástek bez mechanických dílů, dnes známé a prodávané jako SSD, je stále spíše v plenkách a pořád je to ještě dost předražená záležitost. Nicméně se objevují první disky za "rozumnou" cenu, ovšem s kapacitou "100 let za opicema", tedy tak na úrovni roku 2000. Firmy, které takovéto "prcky" vyrábějí, chrochtají blahem z jejich vysokých prodejů, tedy je zjevné, že i tyto miniaturní kapacity si své zákazníky dokázaly najít. Ani já jsem neodolal vábení 30GB SSD za 1499,- Kč (ve velkoobchodě v promo akci bez DPH).

Hned na úvod prozradím, že se žádné WOW nekonalo. Tedy že mi nespadla čelist z nárůstu rychlosti startu operačního systému ani startu aplikací. Jako rychlejší to tedy je, ale Windows XP asi nejsou ten "správně" nenažraný operační systém, aby to stálo za řeč. Za to ve Vistách a Sedmičkách je to údajně znát velmi výrazně. Já si ale myslím, že je problém úplně jinde. Tyto "laciné" SSD dosahují totiž plusmínus stejných přenosových rychlostí, jako klasické mechanické disky. Tudíž kromě rychlejšího seeku, vlastně nemají co nabídnout.

benchmark při chodu na baterie
benchmark při chodu na baterie

benchmark při napájení ze sítě
benchmark při napájení ze sítě

Nic moc co? K čemu je tedy takový disk dobrý? Třeba do počítače v autě, kde je imunní vůči drncání (uživatelů car-pc ale asi moc nebude), nebo do notebooku, který pak snese i "hrubší" zacházení za chodu a zlepší se výdrž na baterie. Pro mě osobně pak do HTPC (Home Theater PC, Media Center), kde ocením 100% bezhlučnost a nižší tepelné vyzařování (SSD topí, né že ne, ale není to tak hrozné, jako u vysokootáčkovýh disků).

A ještě poznámka na závěr. SSD sice znamená Solid-state drive, přesto se ale stále používá slovní spojení SSD disk nebo SSD pevný disk. Terminologie pružný a pevný disk je stará jak IT samo a ještě do nedávna snad i mělo smysl tyto různě tvrdé disky takto odlišovat, protože se používaly diskety, což jsou z pohledu mechanického provedení opravdové pružné "kotoučky" a zároveň se používaly pevné disky, které jsou z pohledu mechanického provedení opravdu z "tvrdých" plotýnek. V SSD už ale žádný disk není, takže výraz "SSD disk" je stejně zavádějící, jako "Flash disk", kde opět není po kotoučku či ploténce ani vidu ani slechu. Je to stejné, jako nazývat sklenicí plastový pohárek, který sklo za celý svůj krátký život nepotkal... Ale to už hodně odbočujeme od tématu :-)

A ještě tu mám nějakou tu fotografii a fotografii

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow SSD za lidovku, leč bez WOW
Powered by Joomla!