Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257329x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Víte že lze identifikovat japonské znaky online? Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Tuesday, 05. October 2010
Jak je jistě každému známo, Japonci, Číňani, Korejci a další národy dálného východu nepoužívají klasická písmena západní abecedy, alebrž nepřeberné množství různých kaligrafických znaků. Z nich právě Japonština používá snad nejkomplikovanější možný systém zápisu na světě. Proč?

Protože používá několik různých způsobů pro psaní slov, přičemž některé z těchto způsobů se navzájem duplikují (rozuměj tomu tak, že jedno a totéž slovo lze zapsat několikerým způsobem). A aby to nebylo tak jednoduché, používají se stále všechny tyto způsoby současně, byť některé z nich jsou již notně zastaralé! Jaké že ty způsoby zápisu jsou?

 • Kanji - 漢字 - slova zapisovaná pomocí kaligrafických znaků převzatých z čínštiny
 • Kana - かな - dva druhy zápisu slov po slabikách:
  • Hiragana - ひらがな - 48 znaků
  • Katakana - カタカナ - 48 znaků
  Tyto se ještě dále rozlišují:
  • Furigana - 振り仮名 - zmenšená Hiragana používaná pro znázornění výslovnosti
  • Okurigana - 送り仮名 - množina přípon používaná pro ozřejmení gramatického významu
 • Rōmaji - ローマ字 - znaky převzaté z latinky, arabské číslice
 • Man'yōgana - 万葉仮名 - předchůdce standardu Kanji
 • Hentaigana - 変体仮名 - předchůdce standardu Hiragana

Z výše uvedeného je zřejmé, že znaky z "abecedy" Hiragana a Katakana nebude až tak těžké identifikovat, protože je jich relativně málo. Za to Kanji, to je jiný oříšek. Existuje několik způsobů, jak najít význam toho či onoho znaku. Zpravidla se používá rozklad na dílčí části. Například tak, že se znak rozdělí na 4 čtverce a podle toho, co ve kterém čtverci zůstane za fragment, se postupuje dál (viz například four-corner system). Nebo se znak nejprve zařadí do skupiny podle svého kořenu - způsobu, jakým je veden výchozí tah (kořenů je 214 a jsou rozděleny do 7 skupin: hen, tsukuri, kanmuri, ashi, tare, nyou, kamae) a pak se postupuje dál. Další způsob je, kdy se znak identifikuje podle počtu tahů, které jsou k jeho "nakreslení" potřeba. Například znak 馬 (kůň) je namalován pomocí deseti tahů štětcem. Tahů může být až 24 (vzácně i více), viz například orel/jestřáb:
Velmi užitečnou pomůcku, kdy si můžete neznámý znak "naklikat" a tak jej identifikovat, najdete na stránce Find Kanji by radicals. Je to jedna z mnoha verzí on-line JDIC (japonských slovníků). Ještě lepší (pro ty šikovnější z nás) je zkusit znak do počítače obkreslit a program se ho pokusí rozpoznat, viz Handwritten kanji recognition.

Je to vůbec potřeba? Představ si situaci, kdy před sebou máš nápis v japonštině a to nikoli v editovatelné podobě, kdy stačí text označit, zkopírovat do schránky a nechat přeložit některým z četných překladačů (šikovný je například tento), alebrž v podobě obrázku (pohlednice, fotografie, oscanovaný dokument, atd.) a tebe zajímá, co že to tam je napsáno. Tedy si nejprve převedeš obrázek na znaky a tyto si pak necháš přeložit třeba Google překladačem.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow Tipy arrow Víte že lze identifikovat japonské znaky online?
Powered by Joomla!