Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257525x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 25. February 2012
Přispěl jsem do jedné diskuze delším příspěvkem na téma co zkontrolovat, když doma nefunguje sdílení mezi počítači. Tak když už jsem si dal tu práci, bylo by škoda, kdyby to časem zmizelo.

Pokud jde o Windows XP, které nejsou v doméně, ale v pracovní skupině:

Samotné povolení protokolu Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft není podmínkou nezbytně nutnou pro to, aby bylo něco vidět v Okolních počítačích. I s vypnutým sdílením je list naplňován (viz rozdíly mezi off a on), pokud jsou splněny nebytné podmínky. Těch podmínek je vícero.

Alespoň jeden počítač v síti musí být tzv. Browse Master. U Windows 95/98/Millennium bylo skoro nezbytné, aby byl právě jen jeden a nevznikaly zmatky. U Windows XP je to jedno kolik jich je, oni už se mezi sebou nějak domluví. V případě, že je v síti WINS server, pak on je ten, kdo přebírá roli Browse Mastera (to ale není případ domácích síti). Počítač v roli Browse Mastera musí mít na příslušném síťovém adaptéru zapnuté "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft", musí na něm běžet služby "Prohledávání počítačů" a "Server" a pokud je na něm zapnutý firewall, musí v něm být na příslušném síťovém adaptéru povoleny výjimky, díky kterým bude počítač moci tyto služby nabízet po síti. Viz dále.

Na sdíleném počítači musí být na příslušném síťovém adaptéru povolen protokol File and Printer Sharing for Microsoft Networks (česky "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft"). V případě Linuxů (např. některé routery nebo smartphony s Androidem) totéž obstarává Samba.

Na sdíleném počítači musí běžet služba Server, bez ní sdílení nefunguje. (Supports file, print, and named-pipe sharing over the network for this computer. If this service is stopped, these functions will be unavailable./Podporuje pro tento počítač sdílení souborů, tisku a pojmenovaných kanálů v síti. Po zastavení služby nebudou tyto funkce k dispozici.)

Na (každém) počítači musí být na příslušném síťovém adaptéru povolen protokol Client for Microsoft Networks (česky "Klient sítě Microsoft"), díky kterému lze přistupovat ke sdíleným prostředkům v síti.

Na (každém) počítači musí běžet služba Computer Browser (česky "Prohledávání počítačů"), ta se stará o to, aby bylo něco vidět v okně Okolní počítače (Maintains an updated list of computers on the network and supplies this list to computers designated as browsers. If this service is stopped, this list will not be updated or maintained./Udržuje aktualizovaný seznam počítačů v síti a poskytuje seznam počítačů kvalifikovaných jako prohlížeče. Po zastavení služby nebude tento seznam dále aktualizován ani udržován.)

Dále by měly běžet služby Network Connections, Workstation (česky "Síťová připojení", "Pracovní stanice") a čistě teorericky také služby DNS Client, DHCP Client, Network Location Awareness (NLA) a případně další síťové služby ("Klient DNS", "Klient DHCP", "Sledování umístění v síti (NLA)", ...), ty jsou ale potřebné spíše obecně, než nezbytně pro tento účel.

Je žádoucí, aby se pracovní skupina, ve které se nacházejí všechny počítače, jmenovala stejně. WORKGROUP, HOME, MSHOME, DOMA, to není totéž. WORKGROUP a workgroup je sice to samé, ale neriskoval bych to a použil všude VELKÁ PÍSMENA.

Čistě teoreticky je možné u všech počítačů v síti nastavit primární příponu DNS, což dané situaci napomůže, ale není to nutné (například všechny moje počítače doma mají příponu k5.klfree.czf)

Shrnutí na závěr aneb co zkontrolovat:
  • jméno skupiny
  • firewall a výjimky
  • povolené síťové protokoly
  • běžící služby

což nevylučuje, že jsem si možná na ještě něco dalšího nevzpomněl.
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft
Powered by Joomla!