Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257212x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Bootable USB flash disk Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 3
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 10. March 2012
Dnes se podíváme na to, jak vytvořit bootovací USB flash disk nativními prostředky, které nabízejí Windows 7 aneb How to boot from a USB Flash/Pen/Key Drive. Dále v textu je zmiňováno x86, tím je míněna 32-bitová verze a x64, čímž je míněna 64-bitová verze.

Bootable device

Základní předpoklady pro úspěšné nastartování počítače (serveru, desktopu, notebooku, netbooku, dále jen stroje) z USB flash disku namísto z pevného disku nebo mechaniky jsou tyto:
  1. stroj podporuje boot from USB device a v BIOSu má toto povolené
  2. v BIOSu stroje je USB v pořadí prohledávaných zařízení v Boot order nastaveno před HDD, ev. tohoto pořadí lze docílit přes tzv. Boot Menu, pokud ho BOIS umí
  3. USB flash disk, který se chystáme použít, splňuje podmínky, za kterých ho BIOS stroje rozpozná jako bootovatelné zařízení
  4. USB flash disk je správně naformátovaný
  5. USB flash disk obsahuje to, co obsahovat má
K bodu 3): setkal jsem se s kombinací jeden konkrétní notebook+jeden konkrétní flash disk, která ani za boha nebootovala a při tom oba dva s jinými zařízeními vesele bootují. Tedy že v témže notebooku bootují jiné USB flash disky bez problémů a z onoho flashdisku, který je tímto konkrétním notebookem "neviděn", jiné stroje bootují jako víno.

Teď se ale věnujme bodu 4). Princip je prostý: USB flashdisk se pod Windows 7 naparceluje a parcela naformátuje jako NTFS a označí jako aktivní (jinými slovy se na disku vytvoří oddíl, na něm svazek, oddíl se označí jako aktivní, svazek se naformátuje jako NTFS). Tím je položen základ k tomu, aby jej BIOS viděl jako bootovací a předal mu řízení. Pozor: postup USB disk kompletně vymaže! Proto jej aplikuje nejlépe na nový prázdný disk, který si za tímto účelem pořiďte.

Toto se provede příkazem DISKPART.EXE do kterého se pak zadají příslušné příkazy.
DISKPART.EXE
LIST DISK
SELECT DISK číslo
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT QUICK FS=NTFS LABEL="BootableUSB"
ASSIGN LETTER=U:
Příkaz LIST DISK vypíše seznam očíslovaných disků, zde je potřeba se vší pečlivostí najít ten správný a jeho číslo pak použít v příkazu SELECT DISK, například SELECT DISK 3, jinak si vymažete jiný disk a to kompletně CELÝ. Z téhož důvou je žádoucí od počítače odpojit všechny disky, bez kterých se počítač obejde a minimalizovat tak riziko, že omylem smažete něco jiného. Příkaz ASSIGN LETTER=U: přiřadí USB flash disku písmeno U: - použít můžete jakékoli jiné písmeno, které není obsazené. Já se ale v dalším textu budu odvolávat na písmenko U:

Na obrázku níže je barevně odlišen text, který jsem psal já (žlutě) od toho, co vypisoval počítač (šedivě a červeně), přičemž červeně jsou zdůrazněny ty informace, které mě zajímaly přednostně: jaké číslo disku má přidělené 4GB USB flashdisk a na závěr to, jestli je disk U: opravdu tento USB flashdisk.

příklad použití programu DISKPART
příklad použití programu DISKPART

Tím je USB flash disk hotov jako bootovací. Protože je však úplně prázdný, tak se při pokusu z něj nabootovat stane pouze to, že USB flash disk oznámí, že na něm není Boot manager. Nicméně už tato hláška (která je v češtině, pokud jste výše popsané kroky dělali pod českými Windows 7), indikuje, že se USB disk chová jako bootovatelné zařízení.

Malá odbočka: spolu s vytvořením oddílu na USB flash disku pomocí Windows 7 se zároveň naplní bootovacím kódem tzv. Master Boot Record (dále jen MBR), který umí vyhledat a spustit Boot manager. Windows XP toto neudělají, protože používají jiný způsob bootování: bootovací kód zapsaný XPčkama do MBR hledá NTLDR, nikoli Boot manager. Proto XP pro tento účel nelze použít. Pokud někdy něco poškodí Master Boot Record, lze ho dodatečně opravit pomocí příkazu:
Q:\boot\bootsect.exe /nt60 U: /force /mbr
V příkazu je Q: instalační DVD médium Windows 7 a U: opravovaný disk. Konec odbočky.

Tím se dostáváme k bodu 5). Na disk potřebujeme dostat Boot manager a operační systém. Zde je na zváženou, co vlastně chcete z USB disku startovat. Pokud chcete, aby se z USB disku po nabootování spustila instalace Windows 7 stejným způsobem, jakým je tomu po nabootování z instalačního DVD média, můžete na USB flash disk nakopírovat obsah tohoto instalačního DVD média, ale jednodušší bude použít nástroj, který toto udělá za vás: A Bootable USB: Utility to Create Bootable USB Drive to Install Windows Vista, Server 2008 and 7. Pokud chcete, aby se z USB disku po nabootování spustil kompletní operační systém Windows 7, tak na to rovnou zapomeňte. Pokud si vystačíte s Windows 7 PE, tak si nejprve nainstalujte do počítače nástroj, který se jmenuje Sada Windows Automated Installation Kit neboli AIK. Pro tento účel je vhodnější mít Windows 7 x64 než Windows 7 x86, protože pak můžeme vytvořit bootovací disk, který nabídne na výběr start Windows 7 PE x86 nebo start Windows 7 PE x64.

Windows 7 PE

Co to je a k čemu je to dobré

Windows Preinstallation Environment (Windows PE) je minimalizovaná verze Win32/Win64 operačního systému s omezenou funkčností. Tento operační stystém je postaven (podle verze) na jádru systému Windows Vista (PE 2.0) nebo Windows 7 (PE 3.0). Systém byl vytvořen pro potřeby přípravy počítače na následnou instalaci plnohodnotného operačního systému Windows (Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008 a v budoucnu Windows 8).

Windows PE není cílen jako hlavní operační systém na počítači (a proto se mimo jiné po třech dnech nepřetržitého chodu se sám vyrestartuje). Kromě již zmíněné instalace je možné PE využít při opravě poškozeného operačního systému na počítači. S trochou zručnosti je možné PE využít jako terminálového klienta, kterým se lze připojit ke vzdálené ploše jiného počítače. Windows PE x64 neobsahují x86 subsystém, proto je v nich možné spouštět pouze nativní x64 EXE programy. Windows PE neobsahují podporu pro HELP (HLP, CHM), podporu pro HTML (HTM, HTML, HTA, ale ani snap-in moduly MSC), dále neobsahují žádné frameworky a skriptovací nástroje, takže jediné s čím si musíte vystačit jsou CMD dávky a EXE spustitelné programy. I přes tato omezení lze do Windows PE nainstalovat nejlepší souborový manažer na světě, který existuje pro platformu Windows, tedy Total Commander. S ním lze pak dělat pod PEčkama takřka cokoli, čili co víc by si člověk mohl přát.

Pro nabootování do prostředí Windows PE toho potřebujeme poměrně málo: Boot manager a soubor boot.wim 32-bitovou verzí Windows PE případně ještě soubor WIM s 64-bitovou verzí Windows PE. Tyto lze získat pomocí těchto příkazů (níže uvedené příkazy uložte jako dávkový soubor), kdy po spuštění této dávky pod Windows 7 x64 vzniknou ve složce C:\USBBOOT dva soubory s příponou WIM:
mkdir C:\USBBOOT

if exist C:\PEx86 rmdir /Q /S C:\PEx86
if exist C:\PEx64 rmdir /Q /S C:\PEx64

pushd "c:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\"
call pesetenv.cmd
call copype.cmd x86 C:\PEx86
move C:\PEx86\winpe.wim C:\USBBOOT\boot.wim
popd

pushd "c:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\"
call pesetenv.cmd
call copype.cmd amd64 C:\PEx64
move C:\PEx64\winpe.wim C:\USBBOOT\winpe_x64cz_boot.wim
popd
pause
Tyto WIM soubory nakopírujeme na USB flash disk do složky "sources":
U:\sources\boot.wim
U:\sources\winpe_x64cz_boot.wim
Dále potřebujeme Boot manager. Ten se nachází v těchto souborech:
bootmgr
boot\boot.sdi
Tyto stačí vzít z AIK nebo instalačního média Windows 7 a nakopírovat na USB flash disk tak, aby byly umístěny například takto:
U:\bootmgr
U:\boot\boot.sdi
No a nakonec potřebujeme soubor "bcd". Tento si buď vytvoříme pomocí sady příkazů bcdedit nebo použijeme již hotový (stáhnout zde - kontrolní součet: md5). Soubor "bcd" umístíme na USB flashdisk:
U:\boot\bcd
No, a to je vlastně všechno :-)

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Bootable USB flash disk
Powered by Joomla!