Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257218x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

CorelDRAW Graphics Suite X6 Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 21. March 2012
Vlajková loď firmy Corel, tedy její produkt CorelDRAW Graphics Suite se dočkal v pořadí již šestnácté verze, značené CorelDRAW Graphics Suite X6.

Novinek přináší sada X6 celou řadu, z mého pohledu je však zásadní, že X6 je lépe optimalizovaná pro vícejádrové procesory a za vůbec nejdůležitější považuji, že programy jsou nyní kromě klasické 32-bitové verze (x86) také v 64-bitové verzi pro operační systémy x64.

Tolik dobré zprávy. Teď ty špatné: opět se projevuje bohužel typická nemoc velkých společností: zaměstnávají programátory neumětely, kteří pak patlají programy dohromady jak jen umí a výsledek pak napovídá tomu, že vlastně moc neumí. Čili co je z mého pohledu špatně:

Sada vyžaduje framework .NET 4. Už předchozí sada X5 vyžadovala .NET 3.5 a framework DOT NET je jedna z věcí, které v počítačích (o které se starám) mít opravdu, ale opravdu nechci. K tomu dodám jenom tolik: s frameworkem DOT NET v počítači se dá žít. Ale Windowsům je mnohem lépe, když ho v sobě nemají a aplikace, které ho ke svému chodu nevyžadují, fungují o 1000% spolehlivěji. S každou aktualizací .NET hrozí, že aplikace na něm závislé přestanou fungovat nebo se začnou chovat nepředvídatelně. Tolik postřeh k jakémukoli frameworku z mé dlouholeté praxe servisního pracovníka.

Z dnešního pohledu již zastaralý operační systém Windows XP je podporován sadou X6 jen ve své nejrozšířenější, tj. 32-bitové verzi. To je zcela tristní. Každý, kdo pracuje s velkým objemem dat, už dávno přešel na 64-bitový operační systém. Když říkám dávno, tak dávno byl k dispozici jen OS Windows XP x64. Nedávno pak OS Windows Vista x64. Jenže Visty jsou úplně špatný OS, takže přejít na ně z XP x64 byl holý nesmysl, masochismus a profesní sebevražda, takže kdo to udělal, hořce zaplakal. Dnes jsou k dispozici poměrně velmi dobré Windows 7. Jenomže pokud mi fungují Windows XP x64 (krabicové, takže ukrutně drahé) spolehlivě už několik let, nemám důvod utrácet další peníze za Windows 7 x64 (zase krabicové, takže také ukrutně drahé). Samozřejmě, že si mohu koupit nový počítač, kde už budou Windows 7 x64 OEM předinstalované, jenomže to by bylo ještě dražší. Proto ta má nespokojenost. Nicméně kdo už má Windows 7 x86/x64, má automaticky i .DOT NET a tedy i možnost nainstalovat si X6.

Samozřejmě, že si uvědomuji, že pracovišť, kde se pracuje s Corelem nebo Adobem, bude mnohem víc na "sedmičkách" než na "ikspéčkách". Na druhou stranu se ale jako člověk z IT branže velmi často setkávám s neochotou firem opouštět "zaběhané" a přecházet na nové, takže ještě v roce 2007 jsem se ve firmách potkával s Windows 95/98 a počítám, že ani v roce 2015 nebudou Windows XP patřit mezi vyhynulý druh.

A co instalátor nahlásí, pokud se pokusíte nainstalovat sadu X6 do Windows XP x64? Neumětelé zařídili, že vám instalátor nejprve zasere Windows frameworkem .NET 3.5, pak frameworkem .NET 4 a až po té oznámí, že váš procesor (!!!) nesplňuje minimální požadavky pro instalaci softwaru. Holt kdo neumí, ten neumí...

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow CorelDRAW Graphics Suite X6
Powered by Joomla!