Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258158x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

SORD m.5 (1) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 46
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Wednesday, 21. October 1998
Kdysi dávno, když jsem si na sebe začal vydělávat sám, jsem si koupil z druhé ruky svůj první osobní osmibitový počítač. Byl jím SORD m.5 od japonské firmy SORD (což je zkratka od SOFT+HARD).

Dodnes jsem přesvědčen, že se v tehdejším Československu nic výrazně lepšího na poli 8mi bitů oficiálně sehnat nedalo. ZX Spectrum se se svými hardwarem omezenými schopnostmi SORDíkovi ani neblížilo. SHARP MZ820 spolu s oběma Atari 800 a Atari 130 byly trochy jinak koncipované počítače, mechanicky byly určitě lepší, ale že by toho jejich hardware zvládnul víc, než zvládnul hw SORDa, to si nemyslím (minimálně neuměly hw sprity). Na druhou stranu se počítačů ostatních značek prodalo mnohonásobně víc, než se SORDa kdy vyrobilo, takže ostatní osmibitové počítače byly dostupnější a existovalo pro ně velké množství různých periferií, z nichž některé se také prodávaly v Tuzexu. Nepočítaje mraky software... O tom všem si mohl SORD M5 pochopitelně nechat jen zdát.

Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Místo aby SORDisté přišli k hotovému, museli si víceméně všechno udělat (naprogramovat/zbastlit) sami. A aby to mohli udělat, museli se toho hodně naučit. Takže i já. A toho rozhodně nelituji.

Na počítači SORD M5 jsme se spolu se mým týmovým kolegou, kterým byl Luděk Zimmermann (tým=LZR Soft), doslova vyřádili. Napsali jsme spoustu jednoduchých prográmků jak v rodném jazyce SORDa (což byl BASIC ve třech verzích - I, G a F), tak v assembleru (Zilog Z80) a samozřejmě máme za sebou i pár větších projektů. Na vrcholu slávy jsem pro SORDa napsal operační systém pro práci s disketovou mechanikou (vyšel jsem z toho, co začal Robert Hernady). Tímto bylo možné v BASICu-F a v emulátoru MSX používat disketovou mechaniku místo kazety (kazety bylo možné používat samozřejmě taky). A samozřejmě jsme měli i svou CP/M. SORD byl sice od výrobce vybaven možností používat disketovou mechaniku, ale tato byla nesehnatelná a strašně složitá, protože to nebyla jenom mechanika, bylo to autonomní zařízení nezávislé na ostatním hardware. Zkuste si autonomní mechaniku představit jako něco, čemu říkáte pomocí příkazů co od toho chcete za výsledek a neříkáte tomu, jak se k němu má dobrat (protože ono zařízení to ví) - což je víceméně přesný opak fungování klasické FDD mechaniky v PC: té totiž sw říká instrukci po instrukci, co má mechanika dělat, aby z toho vůbec byl nějaký kloudný výsledek. Bohužel, navrch byla tato autonomní mechanika FD-5 na tří palcové diskety, zatím co svět dobyla (o pár let později) tří a půl palcová disketa.

Co na SORDu dodnes oceňuji a co mi v PC stále zoufale chybí je jeho velmi dobře napsaný BIOS (tehdy jsme mu říkali Monitor ROM). Každý, kdo trochu zná DOS ví, že rezidentní programy lze odinstalovat pouze v opačném pořadí, než v jakém byly nainstalovány. A při tom by stačilo mít pro obsluhu interuptu podobnou tabulku, jakou měl SORD a tento problém by zmizel (každý rezidentní proces by měl ukazatel na svého následníka a ukazatel od svého předchůdce - při odinstalování by pak pouze nahradil ve svém předchůdci ukazatel na sebe ukazatelem na svého následníka). Dál mi v PC chybí sprajty (sprite), což byl geniální vynález - objekty nezávislé na tom, co se dělo se zbytkem obrazu - ve světě PC mají některé grafické karty kurzor myši řešený na podobném principu, na jakém fungují na SORDu sprity (tzn. jako nezávislý objekt). Vůbec práce s obrazovkou byla na SORDu velmi dobře propracovaná. Jen pro srovnání: počítače MSX byly po hardwareové stránce vybaveny velmi podobně jako SORD (dokonce se říkalo, že SORD m.5 je "betaverze" MSXu). Zatím co na MSXu se dalo v jeden okamžik pracovat pouze s jednou obrazovkou, na SORDu měl člověk k dispozici obrazovky dostupné horkými klávesami dvě a dalších 30 měl dostupných příkazem (k přepnutí došlo po potvrzení příkazu obrazovka číslo). BIOS pro MSX měl 32 KB a napsal ho Microsoft, BIOS pro SORDa měl 4 KB (+20 KB BASIC) a nenapsal ho Microsoft.

Bohužel, 8mi bitové počítače odvál čas a tak můj SORD skončil před šesti lety (někdy na konci roku 1992) ve sklepě a nic nenasvědčuje, že by se kdy dočkal reinkarnace. Nevím totiž o tom, že by existoval emulátor SORDa pro PC a ani nevím, že by šlo nějak rozumně (=snadno) přetahat data ze SORDa do PC.

Když jsem SORDa "uklízel", měl jsem představu, že ho dostanou na hraní děti (až jednou nějaké budu mít), aby neničily tatínkovo (=moje) pécéčko. To jsem se ale přepočítal. Mému synovi nebylo v jeho třech letech dost dobré ani to moje pécéčko! :-)

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow SORD m.5 (1)
Powered by Joomla!