Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257083x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Jak sdílet ROM sety co nejefektivněji Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Friday, 18. November 2005
Princip obecné identifikace stejných dat je postaven na předpokladu, že soubory s identickým obsahem mají identický kontrolní součet a s tím samozřejmě i na tom, že jeden kontrolní součet nemůže být stejný pro dva různé soubory. Tedy že unikátní soubor má unikátní kontrolní součet - řekněme, že je to něco jako elektronický podpis souboru.

Způsobů, jak spočítat kontrolní součet, existuje celá řada, ale unikátnost podpisu nezaručuje žádná. Proto se používaly a používají pouze metody, u kterých není doposud znám způsob, jak se dobrat shody podpisu při různých datech. Posledním "odpadlíkem" je metoda MD5, u které se již podařilo najít algoritmus, pomocí kterého lze vypátrat různé soubory se stejným podpisem.

Opravdový problém představuje situace, kdy jsou soubory zkomprimovány, aby zabíraly méně místa (a/nebo byly pohromadě). Výsledné zkomprimované soubory (např. ZIP archiv) nebudou stejné ani v případě, že se použije stejný komprimační program se stejnými parametry. Je to dáno například rozdílným časem zpracování, rozdílným časem souborů, rozdílným pořadím ve zkomprimovaném souboru, rozdílnými jmény souborů atd...

Co je to efektivní sdílení? Řekněme, že 10 uživatelů má stejný soubor a sdílí ho. Jedenáctý uživatel má soubor stejného jména, ale úplně jiného obsahu. Uživatel, který tento soubor nemá, ale chce ho (dále jen sosal), má možnost stahovat ho z 10ti různých zdrojů. Jedenáctý zdroj je osamocen, proto je vcelku zřejmé, že se jedná o jiný soubor a sosal ho vůbec nezačne stahovat. Když je kterýkoli zdroj nedostupný, nevadí to, protože sosal může pokračovat ve stahování z jiného zdroje. Co je pak neefektivní sdílení? Představme si stejnou situaci s tím rozdílem, že si každý uživatel svůj soubor sám zkomprimoval. Sosal má na výběr 11 různých zdrojů, které nabízejí 11 různých verzí souboru. Protože samozřejmě nechce stahovat všech 11 verzí, začne stahovat pouze jednu a když zdroj této verze přestane být dostupný, má smůlu a musí čekat, až do doby, než se zdroj zase objeví nebo začít stahovat od začátku jinou verzi. To samé se stane, pokud se trefí do onoho "jiného" souboru jedenáctého uživatele a tedy si stáhl jiný soubor než měl v úmyslu.

Protože ROM sety jsou zkomprimovány do ZIP archívů, je v principu nemožné sdílet je efektivně, tzn. že není možné zajistit, aby všichni sdíleli totéž a zároveň zůstala zachována možnost si ROM sety individuálně přeuspořádávat a aktualizovat a při tom vznikl u všech zúčastněných identický výsledek, který bude možné opět efektivně sdílet. Jak z toho ven? Napadají mě tyto způsoby: v prvním případě by musel existovat jeden jediný zdroj dat, který by se staral o všechno, co sbírání ROM setů vyžaduje. Všichni ostatní uživatelé by se pak jen "vezli", stahovali a sdíleli by data, která by už dál nijak neupravovali. Druhý způsob je, že se vytvoří předpis jak data přeuspořádávat a zároveň s tím se vytvoří programový nástroj, který bude pro stejná data vytvářet za všech okolností identické ZIP archivy. Další způsob je vytvořit nový druh P2P sítě nebo přetvořit některou stávající tak, aby zohledňovala specifika nejen ZIP archivů, ale i jiných souborů, které mohou být navzájem různé, přestože obsahují shodná data (například MP3 lišící se pouze v ID tagu a podobně).

První vlaštovkou, která se snaží řešit druhou z nastíněných variant, je TorrentZip (fórum) a TorrentZip (program). Jak název napovídá, jde o sdílení v P2P síti BitTorrent, což však neznamená, že výsledek nelze sdílet v jiných typech sítí. Akorát, že to zatím nikdo nedělá.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Jak sdílet ROM sety co nejefektivněji
Powered by Joomla!