Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258151x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

CLR MAME Pro - správa ROM setů Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 26. November 2005
Ať už sběratel nebo náhodný "kolemjdoucí," oba by měli vědět, jak se vypořádat s úkoly, které jim život v souvislosti s ROM sety přinese.

ROM Manager

CLR MAME Pro je tzv. ROM Manager, obecně program pro obhospodařování jakýchkoli souborů na základě zadaného předpisu. Konkrétně je využíván k údržbě a správě obsahů pamětí ROM, obsahů hard disků, obsahů sample souborů emulovaných her a též i ke správě doprovodných souborů, jakými jsou screenshoty z emulovaných her, fotografie coin-op automatů, kopie letáků nebo uživatelských příruček a i statických obrázků, kterými byla "pomalována" obrazovka a její okolí na coin-op automatu. Jako předpis lze využít tzv. DAT file nebo přímo EXE soubor emulátoru MAME.

CLR MAME Pro - příprava

Po stažení CLR MAME Pro jej rozbal (pokud sis stáhl ZIP) nebo nainstaluj (pokud sis stáhl EXE) do nějaké složky na disku. Například do složky C:\CLR nebo C:\Program Files\CLRMAME, to je vcelku jedno.

DAT file - příprava

Soubor DAT file si můžeš stáhnout z logiqx nebo si ho můžeš sám vytvořit, což je lepší varianta.

V případě, že jsi se rozhodl si DAT file vytvořit, si z logiqx stáhni utilitu DatUtil a aby to bylo co nejjednodušší, ulož DATUTIL.EXE, který v ní najdeš, do stejné složky v jaké máš MAME.EXE (nebo MAME32.EXE případně MAMEPP.EXE, podle toho, kterou verzi MAME používáš).

Souboj s příkazovou řádkou
Spusť Příkazový řádek - způsobů je několik, přes nabídku Start -> Programy -> Příslušenství, dále spuštěním COMMAND.COM nebo CMD.EXE, případně pomocí Command here nebo jiné fičury, pokud máš nějakou takovou nainstalovanou. Poté přejdi do složky s MAME a DATUTIL. To lze například pomocí dvou příkazů: prvním je prosté C: (případně odpovídající písmenko disku) a druhým je CD \MAME32 (případně odpovídající cesta ke složce). Příkazy se vykonají po stisku klávesy ENTER (ne, že napíšeš E N T E R - i to se neznalému může povést).

Jednodušší je používat Total Commander, v něm stačí nastavit jeden panel do složky s MAME a DATUTIL a pak rovnou psát do příkazové řádky.

Nyní již stačí spustit dva příkazy: mame.exe -lx>datutil.xml a chvíli po něm pak datutil.exe datutil.xml, tím vznikne soubor datutil.dat, což je onen kýžený DAT file. Tento soubor raději přejmenuj, nejlépe tak, aby měl srozumitelné jméno, například MAME v0.102.dat - tím máš svůj vlastní DAT file hotový.

Soubor DAT file umísti do složky datfiles, například C:\CLR\datfiles, aby s ním mohl CLR MAME Pro pracovat.

Image
Příkazový řádek

Na obrázku je modře vše, co jsem napsal do příkazového řádku já. Ostatní udělal počítač. Není to zas až tak složité, ne?

CLR MAME Pro - kontrola a oprava

hlavní obrazovka
CLR MAME Pro - hlavní obrazovka

Spusť program CLR MAME Pro (cmpro.exe) a v něm otevři PROFILER. Nejprve je totiž nutné vytvořit tzv. PROFIL, který se bude vztahovat k tomu, co má CLR MAME Pro dělat (v tomto případě obhospodařovat ROM sety MAME)

Image
Načtení DAT file

V profileru vyber nový (nepoužitý) DAT file a LOAD-ni ho (hned na to následuje dotaz, tak tam vyber DEFAULT). Samozřejmě před tím můžeš změnit chování profileru tlačítkem [OPTIONS]

Image
Dotaz profileru

Pokud přijde na tuto otázku, nevím co odpovědět (default=ANO), chce si to předem zjistit, co chce MAME.EXE u té které hry.

Image
Dotaz profileru

Zde já odpovídám NE.

Image
hlavní obrazovka

Po té, co načte DAT file, se profiler sám ukončí. Nyní spusť SETTINGS, bude zapotřebí nadefinovat parametry tohoto nového profilu.

Image
Nastavení

Vyplň ROM PATHS a ADD-PATHS (rozbalovací menu). ROM PATHS jsou všechny cesty ke složkám, kde máš rozložené ROM sety. ADD-PATHS jsou cesty, kde máš rozprostřené nové ROM sety a/nebo archivy obsahující pouze nové soubory. Například všechny složky, kam jsi rozbalil "update" ZIPy/RARy. Pokud máš dva nebo více stejnojmenných ZIPů a nevíš, který je ten správný, vůbec to nevadí, CLR MAME Pro prohledává ADD-PATHS tak dlouho, dokud nenajde v ZIPu soubor, který postrádá. Nezapomeň vyplnit taky BACKUP PATH, to je složka, kam má CLR MAME Pro "uklidit" nepotřebné soubory (doporučuji, aby byla před spuštěním SCANu prázdná). Poté nastavení potvrď (tím se uloží) tlačítkem [OK]. Pokud budeš vytvářet více víceméně shodných profilů, můžeš si tento uložit jako "výchozí" (jakási šablona) tlačítkem [SAVE AS DEF]. Tlačítkem [SET DEFAULT] si nastavení výchozího profilu načteš.

Image
hlavní obrazovka

Poté spusť SCANNER. Ten slouží k tomu, aby CLR MAME Pro zjistil, které soubory v setu chybí, přebývají, jsou špatně pojmenované nebo jsou špatně umístěné. Zároveň je během kontroly může zkusit opravit.

Image
Scanner

Než spustíš [SCAN] nebo [FASTSCAN], doporučuji SCANNER zajfkovat asi tak nějak takto.
 • You want to scan - co všechno má scanner kontrolovat.
 • You prefer - způsob uspořádání setů:
  There are three types of ROM sets:
  • Non-merged is where each game (whether it is a parent or clone) must store all of it's ROMs in a ZIP/directory specifically for that game.
  • Split-merged is where each parent stores it's ROMs in it's own ZIP/directory but clones only need to store ROMs that are not in the parent. Many clones only differ to the parent by one or two ROMs so this can lead to significant space savings.
  • Fully-merged is where a parent and all of it's clones are stored in a single ZIP/directory. This leads to even greater space savings than split-merging but the downside is that games are bundled together and this is not always advantageous.
 • 'NoDump' Handling - NoDumpy jsou ROMky, které se nepodařilo načíst z hardware coin-op automatu. Tedy soubor existuje, ale je prázdný (má CRC 0). Proto ho lze podle předpisu vytvořit a v updatech tím pádem být nemusí. Zde se určuje, jak s těmito soubory naložit (create = vytvořit; hide, show = (ne)zobrazit v logu).
 • < Check     Fix > - co kontrolovat a co opravovat.
 • [Checksums] - jaké kontrolní součty kontrolovat:
  Image
  Nastavení kontroly CRC32/MD5/SHA1

  Zajfkovat dle uvážení. Čím víc kontrol kontrolních součtů bude scanner dělat, tím déle mu to bude trvat, ale scanování bude přesnější a odhalí případné chyby v souborech (poškozený soubor). Samotná kontrola CRC32 bez unzipu neodhalí nic, protože scanner pouze přečte hodnotu CRC32 z hlavičkyZIPu a neporovnává ho se skutečným stavem.
 • Options - volby (Ask Before Fixing = ptát se před opravou),
  [Advanced]:
  Image
  Nastavení scanneru

  tady je to na delší výklad, doplním časem
  [LogFile]:
  Záznam(y) práce scanneru
  [Systems]:
  Image
  Nastavení složek

  Zde nadefinuj složky, kde jsou rozprostřeny ROM sety podle jednotlivých systémů.
 • Start scanning - spuštění kontroly:
  [Scan]:
  Hloubková kontrola
  [FastScan]:
  Kontrola pouze toho, co zatím nebylo opraveno (před tím je tedy nutný [Scan])
  [Miss List]:
  Po scanu: seznam chybějících setů
  [Have List]:
  Po scanu: seznam funkčních setů.

Image
hlavní obrazovka

Ukončit SCANNER [x] a spustit SETTINGS a ty hned taky ukončit pomocí [OK] (tím se uloží nastavení SCANNERU) a znovu spustit SCANNER.

Image
Scanner

Spustit SCAN (napoprvé doporučuji NEMÍT zafajfkováno nic u FIX, napodruhé už ano, ale s fajfkou ASK BEFORE FIXING a teprve až časem fixovat bez dotazů).

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow CLR MAME Pro - správa ROM setů
Powered by Joomla!