Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258155x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Hvězdná brána - ztráta času Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 19
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Monday, 12. December 2005
Film a televizní seriál Hvězdná brána (STARGATE) představuje určitý fenomén na poli zábavy, podobně jako třeba STARTREK. Ač jsem velký příznivec Sci-Fi, tento seriál trpí natolik významnými neduhy, že je pro mě jeho sledování jen těžko stravitelné sousto.

Film Hvězdná brána se mi při premiéře moc líbil, především mě zaujaly vynikající nápady, pomocí kterých se povedlo skloubit egyptskou mytologii s mimozemským životem, aniž by to bylo laciné, otřepané nebo jinak trapné. Oproti tomu pak pro mě byl obrovským zklamáním pilotní díl TV seriálu Hvězdná brána SG-1. Naprosto diletantsky provedená výměna většiny herců mě doslova znechutila a na nové tváře ve stejných rolích jsem zvykal jen těžko. Přesto jsem se snažil u seriálu vydržet a sledoval jsem další epizody. Seriál mi ale bohužel přišel jako naprosto debilní slátanina a "nepřežil první desítku." Jinými slovy jsem nevydržel dokoukat ani prvních deset dílů.

Po mnoha a mnoha letech jsem díky dobrodiní Internetu mohl vidět několik dílů nového seriálu Stargate Atlantis. Na měm bylo od prvního okamžiku patrné, že produkce měla z čeho vyjít (jak pokud jde o peníze, tak pokud jde o zajímavý děj) a na první pohled se zdálo, že by to nemusela být taková slátanina jako v případě SG-1. Než jsem se ale pustil do sledování SG-A, chtěl jsem pochopitelně vědět, co se odehrálo v seriálu SG-1, neznalost předchozího děje mi přišla poněkud matoucí. Tedy mi nezbylo, než se vrátit ke sledování SG-1. Samozřejmě, že jsem neměl žádnou záruku, že se SG-A neukáže být stejným blbábolem, jakým byla a je SG-1, ale začátek SG-A vypadal slibně, tak jsem se rozhodl přetrpět peklo SG-1 až do konce. A to do úplného konce i přes to, že hledání Atlantidy, a tedy nepřímý odkaz na SG-A, je už v epizodě 9x01, tedy by stačilo shlédnout "jen" osm sérií seriálu.

Seriál SG-1 trpí snad všemi neduhy, se kterými se lze v televizní produkci setkat. Je neuvěřitelně rozvleklý a příšerně nudný. Většina epizod nepřináší nic, než jakýsi velmi chabý pokus o morální ponaučení a vůbec neposouvá děj kupředu (i mexická telenovela je na tom se spádem děje lépe). Pokud se v ději vůbec vyskytne něco jako dobrý nápad, je nakonec zazděn a až na výjimky se v seriálu již neobjeví. Pokud pozemšťané něco objeví nebo udělají, v dalších epizodách se chovají, jako kdyby se tak nestalo. Na sebe nenavazující sled epizod, které je možné vysílat v libovolném pořadí, to si může dovolit sitcom typu Simpsonovi, nikoli takto pojatý vědecko-fantastický seriál.

Celým seriálem se jako tenká nit táhne ústřední dějová linie, to jest snaha pozemšťanů se zbavit mimozemské hrozby a získat mimozemské technologie. Tato nit je však roztrhána na kousky vkládáním "vatových" epizod, dílů, které jako by do seriálu ani nepatřily a jejich sledování je pouze maření času. Takovéto epizody bohužel převažují.

Chápu, že produkce má na straně jedné už z principu svázané ruce samotným formátem TV seriálu a že na straně druhé je tu proto, aby vydělávala peníze a ne proto, aby dělala umění. Přesto si myslím, že kdyby byli tvůrci trochu pokrokoví a předvídaví a hlavně se nebáli, mohli by rozbít zaběhnuté (a hlavně zastaralé) chápání TV zábavy přijít s neotřelým formátem seriálu, který by měl pevný řád a souvislou dějovou linii, ve které by pozemšťané zpočátku tápající ve tmě postupně objevovali nové světy, nová nebezpečí a dokázali se jim bránit díky své předvídavosti, nikoli díky šťastným náhodám nebo díky pomoci Big Brothera. Za naprostou samozřejmost pak považuji, že si z každé mise vezmou ponaučení, zařídí se podle něj a již napořád se jím budou řídit. Na druhou stranu by se nemohlo stát, aby se na vojenskou záchrannou misi vydal archeolog a astrofyzička a armáda vycvičených speciálních jednotek zůstala doma. A samozřejmě, u takovéhoto seriálu by nikdy nebylo dopředu jasné, jak "to" dopadne a po skončení každé epizody by zůstal problém otevřený. Jednak proto, aby bylo na co v příštím díle navázat a také proto, aby byl divák napnutý jak guma od trenýrek a nenechal si díl ujít.

Seriál SG-1 je bohužel přesně pravý opak. Diletanství, s jakým pozemšťané provádějí průzkum, je donebevolající. Neustálé opakování těch samých chyb, nulové využití již získaných poznatků, ani náznak nějakého opravdového zabezpečení před nevítanou mimozemskou návštěvou a tak dále, činí z jeho sledování učiněná muka. Již jsem viděl, neváhám říci, tisíce epizod mnoha různých TV seriálů. Proto mohu s čistým svědomím tvrdit, že SG-1 není svým pojetím ničím, co by tu dosud nebylo. Ano, ten bonbón má jinou příchuť, ale je to pořád ten samý bonbón, v tom samém obalu, jako tisíce jiných. Bohužel.

A teď se podíváme na zoubek jednotlivým dílům seriálu.

[1x01-02] Děti bohů (Children of The Gods)

Pilotní díl, přináší nové poznatky a startuje nové problémy.

[1x03] Nepřítel je uvnitř (The Enemy Within)

Ztráta času

[1x04] Emancipace (Emancipation)

Ztráta času

[1x05] Mezi světlem a tmou (The Broca Divide)

Ztráta času

[1x06] První přikázání (The First Commandment)

Ztráta času

[1x07] Zmrtvýchvstání (Cold Lazarus)

Ztráta času

[1x08] Noxové (The Nox)

Ztráta času. Epizoda seznamuje s civilizací, která je vyspělejší než pozemská a pozemšťani se od ní dozví akorát morální pindy, ale nedostanou nic, co by jim mohlo jakkoli pomoci proti Goa'uldům. V podobném duchu se pak nesou všechny epizody v celém seriálu, kde pozemšťané narazí na vyspělejší civilizaci: vždycky utřou nos.

[1x09] Jepičí život (Brief Candle)

Ztráta času

[1x10] Thorovo kladivo (Thor's Hammer)

Ztráta času. Epizoda přináší informaci o existenci další vyspělejší civilizace, která ochránila obyvatele planety Cimmerie před Goa'uldy a Jaffy.

[1x11] Tantalova muka (The Torment of Tantalus)

Ztráta času.

[1x12] Pokrevní svazky (Bloodlines)

Objasňuje původ Jaffů, seznamuje s Teal'covou rodinou na planetě Chulak. Poodhaluje reprodukční cyklus Goa'uldů.

[01x13] Oheň a voda (Fire and Water)

Ztráta času

[1x14] Hathor (Hathor)

Jako obvykle nulový posun děje vpřed, ale alespoň ozřejmuje reprodukční cyklus Goa'uldů.

[1x15] Singularita (Singularity)

Ztráta času

[1x16] Cor-ai (Cor-ai)

Ztráta času

[1x17] Záhada (Enigma)

Ztráta času. Pozemšťané zase utřou nos po té, co se setkají s další vyspělejší civilizací.

[1x18] Osamění (Solitudes)

Ztráta času. Sice odhaluje existenci druhé brány na Zemi, ale tento nový poznatek se na dlouho ze seriálu vytratí jako pára nad hrncem.

[1x19] Montér (Tin Man)

Ztráta času

[1x20] Paralelní svět (There But For The Grace of God)

Konečně epizoda, která startuje všechny následné klíčové události.

[1x21] Politika (Politics)

Sestřih první série. Opáčko. Lepší forma seznámení se nepodstatnostni, než ztrácet čas s většinou předchozích epizod.

[1x22] V sevření hada (Within The Serpent's Grasp)

Chystá se útok Goa'uldů na Zemi. Konečně seriál přestává být naprostá NUDA. Diletanství a zoufalý amatérismus v chování a rozhodování členů jednotek SG i celého pozemního velitelství však přetrvává. Žádné poučení z minulých chyb, žádná predikce možných nebezpečí, žádná bezpečnostní opatření na Zemi ani v terénu.

[2x01] V hadím hnízdě (The Serpent's Lair)

Boj o Zemi v plné síle.

[2x02] Při výkonu služby (In The Line of Duty)

Ztráta času. Seriál zabředá do obvyklé nudy. První zmínka o odboji Goa'uldů.

[2x03] Ve vězení (Prisoners)

Ztráta času. Ač se pozemšťané dostanou k vydatnému zdroji informací (např. studená fůze), kterým je Linea, nedokážou získat jako obvykle vůbec nic.

[2x04] Správce (The Gamekeeper)

Ztráta času

[2x05] Závislost (Need)

Ztráta času

[2x06] Thorův vůz (Thor's Chariot)

Opět malinko poodhaluje roušku vyspělejší civilizace Asgardů, která ochránila obyvatele planety Cimmerie.

[2x07] Zpráva v láhvi (Message In A Bottle)

Ztráta času. Další útrpné setkání s vyspělejší formou života.

[2x08] Rodina (Family)

Ztráta času. Pouze se dozvíme, že Apophis nebyl poražen a Teal'c stěhuje rodinu z Chulaku do Země světla (asi jí nepotřebuje mít u sebe na Zemi).

[2x09] Tajemství (Secrets)

Ztráta času. Apophis "uklidil" na Abydos těhotnou Sha're (brána byla zakopaná a o lodě přišel, tak se tam asi paprsknul nebo co?). Daniel má jedinečnou příležitost vzít na Zemi Sha're i s jejím dítětem, ale místo aby konal zase jen prázdně plká a všechno pokazí takže nakonec nemá nic.

[2x10] Zhouba (Bane)

Ztráta času

[2x11] Tok'rové část 1 (Tok'ra part 1)

Konečně se zase něco děje, pozemšťané se osobně setkávají o hnutím odporu z řad Goa'uldů.

[2x12] Tok'rové část 2 (Tok'ra part 2)

Pokračování, lidé dokáží s hnutím odporu navázat přátelství. Tím však veškerá přímá spolupráce končí.

[2x13] Duchové (Spirits)

Ztráta času. Nenapravitelní pozemšťané zase utřou nos po té, co se setkají s další vyspělejší civilizací.

[2x14] Svatý kámen (Touchstone)

Ztráta času. Pouze se dozvídáme, že druhá brána byla zneužita (asi civilisty) a je učiněn velmi nejapný pokus tomu do budoucna zabránit.

[2x15] Pátá rasa (The Fifth Race)

Pozemšťané se dostanou k vědomostem rasy Antiků. Ovšem jako obvykle jim to není nic platné.

[2x16] Černá díra (A Matter of Time)

Ztráta času

[2x17] Dovolená (Holiday)

Ztráta času

[2x18] Hadova píseň (Serpent's Song)

Apophis umírá.

[2x19] Jeden chybný krok (One False Step)

Ztráta času

[2x20] Neviditelný nepřítel (Show and Tell)

Ztráta času

[2x21] Rok 1969 (1969)

Ztráta času

[2x22] Otázka paměti (Out of Mind)

Malé opáčko z minulých dílů, když Hathor kuje pikle.

[3x01] Pod palbou (Into the Fire)

Hathor je zabita. Tedy přesněji, je vhozena do tekutého dusíku.

[3x02] Seth (Seth)

Ztráta času

[3x03] Mírová konference (Fair Game)

Odhaluje zákony vesmírné diplomacie mezi nejsilnějšími civilizacemi.

[3x04] Machellův odkaz (Legacy)

Ztráta času

[3x05] Zrychlené učení (Learning Curve)

Ztráta času

[3x06] Jiný náhled (Point of View)

Ztráta času

[3x07] Lovec Goa'uldů (Deadman's Switch)

Ztráta času

[3x08] Démoni (Demons)

Ztráta času

[3x09] Bitevní řád (Rules of Engagement)

Ztráta času. Apophisova armáda trénuje infiltraci za Zemi, ale pozemšťanům je to naprosto fuk(!)

[3x10] Rozloučení navždy (Forever in a Day)

Ztráta času. Sha're je zabita, před tím však ukryla své dítě (Harsesis). Též se zde předpokládá, že je divák naprostý idiot. Počínání Sha're před smrtí postrádá jakoukoli logiku. Jejímu zabití šlo předejít (např. omráčením nebo zpacifikováním "ruky"), ale Daniel se choval jako obvykle jako debil, takže zabití akorát napomohl. Když už se tady stalo, tak ač existuje několik možností, jak mrtvého oživit (a zbavit Goa'ulda), nestalo se tak.

[3x11] Minulost a přítomnost (Past and Present)

Ztráta času. Znalosti Liney nejsou opět nijak využity.

[3x12] Vzpomínky Jolinar (Jolinar's Memories)

Konečně zase nějaká akce. Goa'uld Sokar něco chystá a je zapotřebí zjistit co. Ukazuje se, že Apophis není mrtev.

[3x13] Vyhánění čerta ďáblem (The devil you know)

Akce pokračuje. Sokar je zničen, Apophis uniká.

[3x14] Nouzová situace (Foothold)

Ztráta času. Pozemšťané opět díky náhodě zabrání invazi (nových) mimozemšťanů.

[3x15] Záminka (Pretense)

Ztráta času. Skaara přestává být hostitelem Goa'ulda Klorela. Pozemšťané zachrání vyspělejší civilizaci, ale není jim to opět nic platné.

[3x16] Urgo (Urgo)

Ztráta času. Na mimozemšťanovu nabídku "Odpovím na cokoli, co budete chtít vědět" položí SG-1 tu nejdebilnější otázku: "Jak se tě zbavíme?"

[3x17] Sto dní (A Hundred Days)

Ztráta času

[3x18] Odstíny šedi (Shades Of Grey)

Ztráta času. Přátelství s vyspělejšími mimozemskými civilizacemi visí na vlásku.

[3x19] Nové poznání (New Ground)

Ztráta času. Srážka s nábožensky fanatickou vyspělejší civilizací a opět nic z toho.

[3x20] Mateřský instinkt (Maternal Instinct)

Ztráta času. Harsesis je vypátrán a znovu ukryt. Na scéně je další, podle všeho nejvyspělejší civilizace.

[3x21] Křišťálová lebka (Crystal Skull)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[3x22] Nemesis (Nemesis)

Po dlouhé době konečně zase pořádná akce.

[4x01] Malá vítězství (Small Victories)

Akce pokračuje. Pozemšťané zachrání vyspělejší Asgardy.

[4x02] Druhá strana (The Other Side)

Ztráta času. Pozemšťané opět utřou nos.

[4x03] Odkaz Ataniků (Upgrades)

Tato epizoda by nemusela být ztrátou času, kdyby to nebylo jak u blbejch na dvorečku. Pozemšťané opět utřou nos. Už je to opravdu trapné. Nejen že nedokáží přinést koncentrovaný naquadah, který by vyřešil na 100 let problémy s energií, ale ještě při tom přijdou o mimozemskou technologii.

[4x04] Na rozcestí (Crossroads)

Konečně se zase něco děje. Je nalezen způsob komunikace s Goa'uldími larvami v Jaffech.

[4x05] Rozděl a panuj (Divide and Conquer)

Tváří v tvář další Goa'uldí hrozbě.

[4x06] Časová smyčka (Window of Opportunity)

Ztráta času

[4x07] Vodní brána (Watergate)

Ztráta času. Akorát že Rusko má Hvězdnou bránu také.

[4x08] První hostitelé (The First Ones)

Název hovoří za vše. Pozemšťané se na domovské planetě Goa'uldů střetnou s domorodým Unasem.

[4x09] Spálená země (Scorched Earth)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[4x10] Pod povrchem (Beneath the Surface)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace, opět nic z toho. Nejenže opakování téhož schématu stále dokola je navýsost trapné, ale je i neuvěřitelně nudné. U blbejch na dvorečku by byla větší zábava. Nehledě k tomu, že tahle epizoda je jako okopírovaný Startrek - Pracovní síly.

[4x11] Není cesty zpět (Point of No Return)

Nic moc, ale alespoň změna.

[4x12] Zkušební let (Tangent)

Nic moc, ale alespoň změna.

[4x13] Kletba (The Curse)

Konečně se zase něco pořádného děje.

[4x14] Hadí zášť (The Serpent's Venom)

Po dlouhé době zase pořádná akce.

[4x15] Řetězová reakce (Chain Reaction)

Ztráta času

[4x16] Rok 2010 (2010)

Z hlediska přínosu pro seriál je to opět ztráta času, ale naštěstí je tato epizoda alespoň zajímavě pojatá a i když se v ní pozemšťané setkají s vyspělejší civilizací a zase utřou nos (kolikrát už to tu bylo) a zase uniknou zkáze jen o vlásek (kolikrát ještě?), přece jen se vymyká zaběhnutému klišé...

[4x17] Absolutní moc (Absolute Power)

Ač slibný začátek, bohužel ztráta času

[4x18] Světlo (The Light)

Ztráta času

[4x19] Zázračné dítě (Prodigy)

Ztráta času

[4x20] Entita (Entity)

Ztráta času. Každý počítačový odborník musí nad touto epizodou hořce zaplakat, jaký je to blábol.

[4x21] V dvojím ohrožení (Double Jeopardy)

Ztráta času. Pozemšťané zabijí Goa'ulda Chronose a ovládnou jeho mateřskou loď. Jestli se ale někdo domnívá, že tím pádem mají pozemšťané goa'uldské plavidlo k dispozici na prozkoumání a ke své obraně, tak je hodně naivní.

[4x22] Exodus (Exodus)

Konečně se zase něco pořádného děje. Chronosova mateřská loď v akci. Apophisova flotila je zničena.

[5x01] Nepřátelé (Enemies)

Kronosova mateřská loď podlehne replikátorům. Apophis je zabit.

[5x02] Na prahu smrti (Threshold)

Sice nuda, ale seznamujeme se s Teal'covou strastiplnou cestou k pochopení, že Goa'uldi jsou falešní bohové.

[5x03] Povznesení (Ascension)

Ztráta času. Pozemšťané prostě musí zbabrat každou příležitost, kdy se mohou něco dozvědět.

[5x04] Pátý člen (The Fifth Man)

Ztráta času. Setkání s další, poněkud zvláštní civilizací na misi, zatím co politické pletichy na Zemi neutuchají.

[5x05] Rudé nebe (Red Sky)

Ztráta času. Další srážka s náboženskými fanatiky.

[5x06] Zasvěcení (Rite Of Passage)

Ztráta času. Epizoda ukazuje pouze to, co už všichni dávno vědí, že SGC je citově labilní a upřednostňuje jednotlivce před celkem.

[5x07] Domácí zvířata (Beast Of Burden)

Ztráta času

[5x08] V hrobce (The Tomb)

Ztráta času. Shodou nešťastných okolností je oživen Goa'uld Marduk.

[5x09] Mezi dvěma ohni (Between Two Fires)

Nic moc, ale alespoň nějaký posun děje vpřed.

[5x10] Rok 2001 (2001)

Z hlediska přínosu pro seriál je to opět ztráta času, nicméně zajímavým způsobem navazuje na epizodu 2010.

[5x11] Zoufalé řešení (Desperate Measures)

Ztráta času

[5x12] Seriál Červí díra (Wormhole X-treme!)

Ztráta času

[5x13] Zkouška ohněm (Proving Ground)

Žádný posun děje vpřed, nicméně se dozvídáme, jak probíhá výcvik budoucích členů SGC.

[5x14] 48 hodin (48 hours)

Ztráta času

[5x15] Schůzka na nejvyšší úrovni (Summit)

Konečně se zase něco pořádného děje: goa'uldí summit.

[5x16] Poslední boj (Last Stand)

Akce pokračuje.

[5x17] Kritický bod (Fail Safe)

Ztráta času

[5x18] Bojovník (The Warrior)

Ztráta času. Další Goa'uld mrtev.

[5x19] Hrozba (Menace)

Ztráta času. Pozemšťané už vědí, kde se vzali Replikátoři, ale opět to zbabrají na celé čáře.

[5x20] Strážce (The Sentinel)

Ztráta času. Pozemšťané se setkají s vyspělou obrannou technologií, ale civilizace, která jí vytvořila, je v úpadku, takže zase utřou nos.

[5x21] Velká cesta (Meridian)

Nepatrný posun děje vpřed, když pozemšťané přicházejí do styku s novým "zázračným" materiálem, kterým je naquadria. Dále Daniel Jackson mizí ze seriálu.

[5x22] Překvapivá odhalení (Revelations)

Nepatrný posun děje vpřed, pozemšťané se dozvídají něco málo z historie Asgardů. Ukazuje se, že Anubis je mocnější než kdo předpokládal.

[6x01] Spása 1. část (Redemption part 1)

Teal'c řeší rodinnou krizi, pozemšťané neúspěšně vyzkoušejí nový letoun X-302, Anubis ohrožuje Zemi.

[6x02] Spása 2. část (Redemption part 2)

Země jen tak tak vyvázne, ale přichází o jednu z Hvězdných bran.

[6x03] Havárie (Descent)

Ztráta času. Opuštěná Goa'uldí mateřská loď krouží kolem Země.

[6x04] V zajetí ledu (Frozen)

Ztráta času. Zkoumání místa objevu druhé Hvězdné brány přináší překvapivý nález a následné problémy (a divákovi jako obvykle moře nezodpovězených otázek).

[6x05] Noční směna (Nightwalkers)

Ztráta času. Lidmi naklonovaní Goa'uldi na Zemi.

[6x06] Kobka (Abyss)

Ztráta času. O'neil v zajetí.

[6x07] Stínohra (Shadow Play)

Ztráta času. Země získá trochu naquadrie.

[6x08] Hrdinové (The Other Guys)

Ztráta času

[6x09] Svornost (Allegiance)

Ztráta času

[6x10] Lék (Cure)

Ztráta času

[6x11] Prométheus (Prometheus)

Sice žádný posun děje vpřed, ale konečně po dlouhé době zase pořádná akce.

[6x12] Nepřirozený výběr (Unnatural Selection)

Válka s replikátory nabírá nový směr.

[6x13] Karanténa (Sight Unseen)

Ztráta času

[6x14] Kouřová clona (Smoke And Mirrors)

Ztráta času

[6x15] Ztracený ráj (Paradise Lost)

Ztráta času

[6x16] Proměna (Metamorphosis)

Ztráta času

[6x17] Prozrazené tajemství (Disclosure)

Shrnutí děje minulých epizod.

[6x18] Trosečníci (Forsaken)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[6x19] Dvojí realita (The Changelling)

Ztráta času

[6x20] Svědek minulosti (Memento)

Ztráta času. Další vyspělá civilizace a opět nic z toho.

[6x21] Proroctví (Prophecy)

Ztráta času

[6x22] Kruh se uzavírá (Full Circle)

Nic co by stálo za řeč, pouze se dozvídáme něco velmi málo o Anubisovi.

[7x01] Padlý (Fallen)

Pokusy skoncovat s Anubisem pokračují...

[7x02] Návrat domů (Homecoming)

... a pokračují.

[7x03] Křehká rovnováha (Fragile Balance)

Ztráta času

[7x04] Orfeus (Orpheus)

Ztráta času. Stále se opakující klišé o tom, jak někdo dostává přes hubu od Goa'uldů a SG-1 ho zachraňuje.

[7x05] Opravy (Revisions)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[7x06] Záchranný člun (Lifeboat)

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[7x07] Můj nepřítel (Enemy Mine)

Pozemšťané objevili naleziště naquadahu, ale musí najít společnou řeč s místními Unasy.

[7x08] Vesmírný závod (Space Race)

Víceméně ztráta času. Pozemšťané po jistých peripetiích získají návod na mimozemský pohon od civilizace, která je sice vyspělejší, ale jestli si produkce seriálu představuje, že takhle má vypadat zářná budoucnost kapitalismu (např. reklama za každou třetí větou v TV vysílání), tak děkuji, ale nechci :-(

[7x09] Avenger 2.0

Ztráta času (ač volně navazuje na epizodu "Hrdinové")

[07x10] Právo od narození (Birthright)

Miniaturní posun děje v před. Ukazuje se, že Jaffové, kteří jsou geneticky závislí na symbiontech, se bez nich snad budou moci v budoucnu ve větším měřítku obejít. Bohužel epizoda též staví nahlavu všechny předchozí informace o reprodukčním cyklu Goa'uldů (viz Hathor a První hostitelé).

[7x11] Evoluce část 1 (Evolution Part 1)

Anubis vytvořil poslušného a neporazitelného hostitele/bojovníka. Pozemšťané se snaží vypátrat jak ho vytvořil a čím ho přemoci.

[7x12] Evoluce část 2 (Evolution Part 2)

Pozemšťané zjišťují, že Anubis má těchto bojovníků celou armádu.

[7x13] Grace

Ztráta času. Další vyspělejší civilizace a opět nic z toho.

[7x14] Důsledek (Fallout)

Víceméně ztráta času. Pozemšťané zjišťují, že naquadria je umělý výtvor.

[7x15] Chiméra (Chimera)

Víceméně ztráta času. Produkce ze trochu se šachuje s obsazením seriálu a činí jakýs pokus o romanci. Nicméně z hlediska děje nastává pokrok v hledání Ztraceného města Antiků.

[7x16] Umíráček (Death Knell)

Spojenectví pozemšťanů, Tok'rů a Jaffů se rozpadá.

[7x17] Hrdinové část 1 (Heroes Part 1)

Filmový štáb se snaží zdokumentovat činnost SGC. Moc mu to nejde.

[7x18] Hrdinové část 2 (Heroes Part 2)

Všechno špatné je k něčemu dobré.

[7x19] Oživení (Resurrection)

Ztráta času

[7x20] Inaugurace (Inauguration)

Rekapitulace minulých epizod (zatím co v pozadí děje probíhají politické pletichy - jak překvapivé).

[7x21] Ztracené město (Lost City)

Finální boj s Anubisem. Jeho lodě ohrožující Zemi jsou zničeny, pozemšťané nacházejí základnu Antiků přímo pod svým nosem.

[8x01 a 8x02] Nový řád (New Order)

Start další série je poznamenán neschopností produkce udržet konzistenci seriálu, která opět šachuje s obsazením seriálu. Nicméně pokud tedy zapomeneme na výměnu herců, děj se opět mírně posouvá vpřed, protože místo (a hlavně flotilu) poraženého Anubise zaujímá Goa'uld Ba'al, což je zapotřebí "řešit". Také Replikátoři se vrací zpět na scénu.

[8x03] Karanténa (Lockdown)

Víceméně ztráta času. Anubis se ve své nehmotné podobě snaží uniknout Hvězdnou bránou, což se mu nakonec povede.

[8x04] Hodina H (Zero Hour)

Víceméně o ničem, Ba'al zkouší na pozemšťany další trik.

[8x05] Ikona (Icon)

Ztráta času. Další srážka s náboženskými fanatiky.

[8x06] Ztělesnění (Avatar)

Ztráta času. Každý počítačový odborník musí nad touto epizodou hořce zaplakat, jaký je to blábol.

[8x07] Spříznění (Affinity)

Z hlediska děje opět žádný pokrok, ale epizoda alespoň vnáší do mimozemských starostí i ty pozemské.

[8x08] Dohoda (Covenant)

Víceméně ztráta času. Je učiněno vše pro to, aby Hvězdná brána zůstala před lidmi utajena.

[8x09] Oběti (Sacrifices)

Mírný posun děje vpřed. Moloc zabit, Teal'cův syn ženat.

[8x10] Dohra (Endgame)

Mírný posun děje vpřed. Ukazuje se, že odpadlíci z NID jsou čím dál tím lépe vybavení a že to míní s vyhlazením Goa'uldů bez ohledu na oběti vážně, po té co vyhladí několik Ba'alem ovládaných planet.

[8x11] Blíženci (Gemini)

Díky neuvěřitelnému diletantství pozemšťanů jsou Replikátoři silnější než kdy před tím. Bohužel i zde musí každý počítačový odborník hořce zaplakat, jaké jsou zde předváděny bláboly.

[8x12] Odpoutaný Prométheus (Prometheus Unbound)

Ztráta času. Pozemšťané po té, co opět padnou do pasti, nepřijdou o Prométhea díky několika šťastným náhodám.

[8x13] Byl jednou jeden král (It's Good To Be King)

Pozemšťané zničí Goa'ulda Arese a získají loď se strojem času starých Antiků. Co pak s ní v dalších dílech asi udělají? Nejspíš na ní zapomenou.

[8x14] Plná pohotovost (Full Alert)

Goa'uldi infiltrovali na Zemi, aby vyvolali globální termonukleární válku a pozemšťané se tak vyhladili navzájem. Jak to dopadlo je nad slunce jasné.

[8x15] Občan Pepa (Citizen Joe)

Zajímavě pojaté opáčko klíčových událostí celé série.

[8x16] Odplata část 1 (Reckoning, Part 1)

Konečně zase nějaká akce. A jaké překvapivé eso v rukávě to ta produkce skrývala? Anubise. Já vím, že je to laciné až trapné, ale oni za to ti Amíci nemohou.

[8x17] Odplata část 2 (Reckoning, Part 2)

Replikátoři vyhlazeni (tedy snad, známe ty esa v rukávě, že), Ba'al na útěku a Jaffové v úplné vzpouře.

[8x18] Propletení (Threads)

Velmi zamotaný, avšak klíčový díl, který "všechno mění".

[8x19] Moebius část 1 (Moebius, Part 1)

Názorný výklad pojmu chronoklasmus.

[8x20] Moebius část 2 (Moebius, Part 2)

Chronoklasmus napraven.

[9x01] Avalon I

Start nové série je těžce poznamenán rozpuštěním teamu SG-1 a přeobsazením velení SCG. Výměna herců tentokrát nebyla až tak diletantská (míněno jiný herec v téže roli jako při startu seriálu, kdy to bylo opravdu otřesné), i přesto je ale dost nevěrohodná. Nového velitele SG-1 si snadno spletete s Danielem Jacksonem, velitel SGC není ani z 10% tak věrohodný, jako původní generál Hammond. Tudíž to na diváka působí dojmem, jako když začíná úplně jiný seriál. A on také v podstatě začíná. Tentokrát produkce netahá esa z rukávu a neobživuje poražené nepřátele (i když by mohla, protože ani Goa'uldi ani Replikátoři nebyli vyhlazeni, ani ostatní rasy, které dříve infiltrovaly SGC) a předestírá zcela realistický stav bezvládí a zmatku po té, co jsou staré hrozby zažehnány a otroctví zbavení lidé a Jaffové neví, co si počít s nově nabytou svobodou. Zatím co oni hledají nový řád, pozemšťané vyrábějí nové průsery, aby devátá série měla o čem být.

[9x02] Avalon II

Pokračování nastartovaného průseru.

[9x03] Původ (Origin)

Nastartování ještě většího průseru.

[9x04] Pouta, která svazují (The Ties That Bind)

Noříme se do nové reality osvobozené galaxie.

[9x05] (The Powers That Be)

Pozemšťané se na vlastní oči stávají svědky hrůzné moci nového nepřítele - rasy Ori.

[9x06] Předmostí (Beachhead)

Pozemšťané se opět nechají napálit a málem přivodí invazi Oriů do své galaxie.

[9x07] Ex Deus Machina

Goa'uld Ba'al infiltruje na Zemi.

[9x08] Babylon

Skupina svobodných Jaffů, kteří se dokázali osvobodit již před 5000 lety, je pod vlivem Oriů.

[9x09] Prototyp (Prototype)

Ztráta času. Anubis vytvořil klon sebe sama a pozemšťané díky svému neuvěřitelnému diletantství tento klon málem přivedou k moci po té, co ho naleznou na jedné planetě.

[9x10] Čtvrtý jezdec část 1 (The Fourth Horseman I)

Země je nakažena neznámou smrtelnou nemocí od Oriů, Jaffové jsou tlačeni do přijetí Orianské víry.

[9x11] Čtvrtý jezdec část 2 (The Fourth Horseman II)

Země je zachráněna, Jaffové též.

[9x12] Dodatečná újma (Collateral Damage)

Ztráta času

[9x13] Vlnový efekt (Ripple Effect)

Ztráta času

[9x14] Pevnost (Stronghold)

Goa'uld Ba'al opět intrikaří a tentokrát infiltuje mezi Jaffy.

[9x15] Ethon

Z pohledu posunu děje vpřed je to opět o ničem. Z pohledu "hrdého" člověka je to dokonalá ukázka toho, jak udělat z pozemšťanů největší pitomce ve vesmíru, kteří ve své nadutosti přijdou o jedinou mezihvězdnou loď, kterou mají. Ano, Prométeus je zničen "primitivnější" rasou.

[9x16] Bez mříže (Off the Grid)

Goa'uldi opět vystrkují růžky. Ba'al krade Hvězdné brány, ale pozemšťané si je ukadnou pro sebe v okamžiku zničení Ba'alovy lodi. Kromě toho produkce vytáhla další eso z rukávu. Pozemšťané už sice nemají Prométhea, za to ale mají jinou mezihvězdnou loď.

[9x17] Pohroma (The Scourge)

Po delší době opět politikaření, tentokrát zamaskované do akčního hávu.

[9x18] Arturův plášť (Arthur's Mantle)

Další "nehoda" při manipulaci s antickým zařízením. A do toho škodí Oriové.

[9x19] Křížová výprava (Crusade)

Produkce zase tahá eso z rukávo, když oživí "mrtvou" Valu a nechá jí odvyprávět příběh o chystané invazi Oriů. A aby toho nebylo málo, tak ačkoli si pozemšťané v 9x16 pro sebe ukradnou tři prdele hvězdných bran, na Zemi jsou stále odkázáni na bránu pronajatou od Rusů.

[9x20] Camelot

Invazi Oriů se nepodařilo zabránit a seriál končí tak, aby nešlo nenatočit další sérii :-(


Docela chápu, že seriál je ve světě velmi oblíbený. Na poli, kde jsou všechny květy úplně stejné, může i květina s malou odchylkou takříkajíc trčet z davu a jevit se jako úžasná a originální. Zejména pak takovému divákovi, který prakticky nemá s čím srovnávat, protože z tohoto pole viděl jen velmi málo a je jedno, jestli proto, že je mladý neměl kdy, nebo proto, že je krátkozraký a vidí jen nejbližší okolí.

Aktualizováno ( Thursday, 16. March 2006 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Hvězdná brána - ztráta času
Powered by Joomla!