Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258115x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Hvězdná brána - stále ztráta času? Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 6
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Tuesday, 01. August 2006
Jak jsem psal již dříve, prvních 9 sérií televizního seriálu Hvězdná brána, pro mě bylo těžko stravitelné sousto. A protože začala běžet desátá série, je čas položit se na otázku, jestli to je stejné vaření z vody jako minule, nebo jestli seriál konečně nabral pořádný spád...

Bohužel ze závěru deváté série čpí na sto honů "záchranná brzda" produkce, která si nechala otevřená zadní vrátka pro případ, že by bylo potřeba vyměnit všechny nebo téměř všechny hlavní (konec konců i vedlejší) postavy seriálu, neb na první pohled se zdá, že ve velké bitvě všichni zahynuli nebo že zahynou krátce po ní. Na druhou stranu, začít téměř od nuly, by mohlo být pro seriál velmi osvěžující.

Z pohledu dějové linie končí devátá série obrovským fiaskem "naší půlky vesmíru", kdy se ani spojeným silám nepodaří zabránit invazi Oriů do naší galaxie. Příchod Oriů má skromný cíl: šířit "tu správnou" víru a potrestat bezvěrce. Prakticky to znamená, že se chystají naší galaxii vyhubit. Protože ale povznesené bytosti nemohou provést genocidu vlastními silami (přivolali by tím na sebe hněv povznesených Antiků), vyslali do naší galaxie své převory a věřící, aby špinavou práci odvedli za ně. Netřeba zmiňovat, že převorové i věřící jsou slepě oddání Oriům díky důkladné mozkové masáži. Převorové ani věřící však nedisponují vědomostmi Oriů, což by se mohlo ukázat jako strategická nevýhoda, proto propašují do naší galaxie nepovznesenou bytost, kterou naplnili vědomostmi co se do ní vešlo (dle všeho se nevešlo všechno). Čili základní kámen budoucího děje položen je a na takovémto kameni se určitě dá vystavět brilantní a napínavý příběh, který není potřeba natahovat "vatou."

Z mého pohledu je pro ten správný spád seriálu důležité, aby byla každá epizoda začleněna do dějové linie, neodbíhala od tématu, posouvala děj vpřed a dávala příslib, že v příštím dílu "to snad dobře dopadne." Důležité je slovíčko "snad," protože není nic fádnějšího, než když se na konci epizody vše vrátí do "vyjetých kolejí" nebo ještě hůř, když další epizoda začíná, jako by předchozí neexistovala. U Simpsonů nebo Červeného trpaslíka mi tohle vcelku nevadí, ale u vážně míněného seriálu je to dost zásadní pochybení. Důležité je také slovíčko "to", které může zahrnovat cokoli, ne jen primární cíl. Není totiž žádoucí, aby byl hlavní cíl splněn příliš brzy, i když na druhou stranu je velmi přínosné, když se hlavní cíl podaří splnit v půlce série (a nikoli až na konci nebo dokonce vůbec - viz celá předchozí řada) a přitom vyjde najevo, že ono to vlastně není tak jednoduché, protože nic není černobílé. Že ačkoli bylo primárního cíle dosaženo, vyvstaly nové problémy, které je zapotřebí řešit a tedy vyvstávají nové cíle.

Proto je v následujících popisech kladen důraz pouze na klíčové prvky epizody a není rozpatlávána jejich náplň. Tu si musí každý shlédnout sám.

[10x01] Z masa a kostí (Flesh and Blood)

Pilotní díl. Zatím co věrozvěsti nerušeně putují naší galaxií a plení, porodí jim Vala Mal Doran rychlerostoucího a vševědoucího potomka Oriů. Souběžně s tím všichni předchozí hrdinové jako zázrakem "ožijí" a tak se starý crew může vrhnout na nového nepřítele č. 1.

[10x02] Morfeus (Morpheus)

Ztráta času

[10x03] Projekt Pegas (The Pegasus Project)

Konečně pořádná dávka nových poznatků a první úspěch!

[10x04] Zasvěcení (Insiders)

Do mnoha kopií naklonovaný Goa'uld Ba'al dokáže přechytračit pozemšťany a získat tak seznam planet Antiků z databáze SGC.

[10x05] Nezvaní (Uninvited)

Jasná ztráta času. Úprava provedená pozemšťany na sodanském maskovacím zařízení, má nečekané brutální vedlejší účinky.

[10x06] 200

Z pohledu dějové linie je to jasná ztráta času, ale na druhou stranu, tato epizoda je buď hodně špatný vtip ze strany produkce, nebo možná také zoufalý pokus o využití "nepovedených záběrů" a nebo naopak snaha přinést do seriálu úplně něco nového, viz obrázek.

South Park & Team America & StarGate
South Park & Team America & StarGate

[10x07] Counterstrike

Po dlouhé době zase mírný posun děje vpřed. V celém vesmíru jediná známá a dostatečně účinná zbraň proti Oriům je zničena, protože se jak Jaffové, tak pozemšťané, opět chovají jako banda naprostých idiotů.

[10x08] Pamatuj, že jsi smrtelný (Memento Mori)

Sice je to klasická ztráta času, ale tentokrát, přestože epizoda nepřináší naprosto nic nového, je alespoň zajímavě pojatá. Vala Mal Doran má amnézii a prchá, ani neví před kým.

[10x09] Společnost zlodějů (Company of Thieves)

Z hlediska posunu děje vpřed je díl víceméně o ničem, ale alespoň je v akčním hávu. Odysea i s pozemšťany sic unesena, leč získáná zpět, avšak pozemšťané tímto defacto vstoupili do války proti Luciánské alianci.

[10x10] Pátrání, část první (The Quest, Part 1)

Konečně se zase něco pořádného děje. Pozemšťané mají bájnou zbraň proti Oriům na dosah ruky.

[10x11] Pátrání, část druhá (The Quest, Part 2)

Po čekání dlouhém čtyři měsíce v půli přetnutý příběh pokračuje a my diváci se, až na pár drobtů, dozvídáme opět velké hovno.

[10x12] Dělící čára (Line in The Sand)

Je to k posrání. Ačkoli minulá epizoda skončila s otevřeným koncem (a pro pozemšťany jako obvykle naprostým fiaskem), tato epizoda se tváří, jako by se nic nestalo a zaobírá se už po sto padesáté omletou píčovinou, která nikoho nezajímá.

[10x13] Nevyužitá cesta (The Road not Taken)

Další vatová výplň seriálu, další banální píčovina. O seriálu se už delší dobu hovoří, že bude ukončen. Ano, takovéto sračkoidní díly vůbec neměly spatřit světlo světa a místo nich se měly točit pořádné epizody, kterých zatím bylo v seriálu jako šafránu.

Aktualizováno ( Saturday, 27. January 2007 )
 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Hvězdná brána - stále ztráta času?
Powered by Joomla!