Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1258128x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

m0n0wall v1.23 stable Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 31
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Sunday, 11. March 2007
Po necelém roce od data vydání poslední stable verze, včera vyšla další stabilní verze tohoto výborného švýcarského stand-alone firewallu.

Mezi oběma stabilními verzemi m0n0wallu vyšlo několik beta verzí. Měl jsem je na svém firewallu nasazené a žádný problém jsem u nich nezaznamenal (postupně opravované bugy se totiž vždy týkaly funkcí, které nevyužívám). Takže mě to roční čekání na stable verzi zas až tak nevadilo :-)

1.2beta program m0n0wallu je tímto tedy zdárně ukončen. Ještě před tím však spolu s 1.2beta programem běžel paralelní 1.3beta program, který je ovšem od základu jiný - m0n0wall 1.2 je postaven na FreeBSD 4.x zatím co 1.3 má základ ve FreeBSD 6.x

Je to dáno tím, že operační systém FreeBSD 4.x je považován za nejodladěnější a nejstabilnější ze všech FreeBSD systémů. Přechod na verzi 6.x je dán potřebami nového hardware (pro který není ve verzi 4.x podpora). Avšak ještě nějaký ten čas uběhne, než bude možné o verzi FreeBSD 6.x říci, že je odladěná a stabilní alespoň přibližně jako verze 4.x

Před časem se na úvodní stránce projektu m0n0wall konečně objevila také informace o jeho úspěšných "potomcích" (Software based on m0n0wall). S myšlenkou nahradit m0n0wall na jeho funkce bohatším příbuzným firewallem pfSense jsem jeden čas koketoval, ale bylo s ním více problémů, než užitku (a to, co mě na pfSense lákalo nejvíc, se mi nakonec nepodařilo uspokojivě nakonfigurovat a rozchodit).

Podobné je to s FreeNAS - velice se mi líbí představa, mít doma data uložená na něčem, "co v klidovém stavu žere málo elektřiny a při tom je to přístupné odkudkoli po síti a kdykoli dispozici," protože se to nemusí vypínat/zapínat. Čili vzít nějaký ten starý low power consumption počítač, vrazit do něj pár opravdu velkých harddisků, na flešku šoupnout FreeNAS, nastavit a hotovo. Jenomže FreeNAS je zatím ve verzi nula nula nic beta a tak si i u něj budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat, než se dopracuje do použitelné podoby.

Na závěr tohoto příspěvku přiložím klasickou radu: kdo Googlem hledá, leccos najde:
http://www.google.cz/search?lr=lang_cs&q=m0n0wall

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow m0n0wall v1.23 stable
Powered by Joomla!