Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257120x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Linux stále 100 let za opicema Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 16
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Sunday, 08. April 2007
Linux stále 100 let za opicema, zatím co Microsoft se s Windows dopracoval na úroveň opic.

Je opravdu neuvěřitelné, že ještě v roce 2007 neexistuje opravdický user friendly operační systém. Přídomek user friendly si sice už přes dvacet let přivastňuje Mac OS a přes patnáct let Windows, ale v obou případech jde jen o prázdné fráze, za kterými stojí jen řada nedotažených pokusů přiblížit počítače "neodborníkům."

Linuxové distribuce jsou na tom ještě o poznání hůře, protože jejich cílová skupina nejsou "neodborníci," ale uživatelé a administrátoři, u kterých se předpokládá určitá úroveň znalostí problematiky. I když se v posledních letech začíná blýskat na lepší časy, Linux má před sebou pořád ještě velmi dlouhou a trnitou cestu, než se dopracuje v použitelné podobě na desktopy (jako alternativa, ne jako "exot"). Tolik tedy pokud se bavíme o počítačích pro uživatele.

Pokud se podíváme na "scénu" serverových OS, je situace sice výrazně lepší než před deseti lety, ale pořád to zdaleka není ono. Zastávám totiž názor, že má-li být serverový OS dobře prodejný (resp. na serverech hojně zastoupený), musí ho v první řadě administrátoři vůbec chtít na svých serverech mít. A protože dneska "dělá do počítačů" kdejaká lama, musí takový server nabízet právě takovým lamám nástroje, které umožní dělat složité věci relativně jednoduše. Nehledě k tomu, že pokud se místní admin stará o běžný provoz a podnikový server instaluje a konfiguruje 2x za život, pak je naprosto, opravdu naprosto zbytečné, aby vládl draze nabitými detailními vědomostmi o každém prdu, který se dá na serveru nastavit. A je úplně jedno, jestli je ta "drahota" dána nákladnými školeními nebo studiem tisícistránkových dokumentů v pracovní době.

U tolik proklínaných Microsoftů se ale zdá, že to konečně někdo pochopil. Zatím nedokončený Microsoft Windows Server code name "Longhorn" už teď ve své beta verzi naprosto zřetelně ukazuje směr, jakým se bude odvíjet user friendly administrace a správa serveru, která bude zase o stupínek dál, než jak tomu je u v současnosti prodávaných Windows Server 2003 R2. Stále však platí, že doposud nikdo nepochopil (jak ostudné), že je třeba důsledně oddělit konfiguraci operačního systému od uživatelského nastavení a oboje je zmixované dohromady jak ve Widlích tak v Linuxu.

V posledním cca půl roce jsem vyzkoušel nainstalovat a nakonfigurovat do "minimální" použitelné podoby (http/ftp/smb) několik komerčních i nekomerčních Linuxových distribucí. U Slackware 11 jsem si nedělal iluze, že by snad byl user friendly. Nejen že nebyl, ale ani hardware moc nezdetekoval. Přesto se mi podařilo bez hlubší znalosti "jaxe to dělá" ručně nahodit aspoň síťovou kartu a spustit kýžené služby (jako sory, ale mít v distribuci Apache ve verzi 1.3, když už je na světě několik let verze 2.x, mě moc nenadchlo). Protipólem mělo být Ubuntu 6, ale ani tady jsem nadšením nehýkal. Jako lama bych si při konfiguraci ani nešktrl. Z tohoto pohledu jsem další špatnou zkušenost udělal s komerční distribucí Turbolinux FUJI Version 11 a konec konců i s produktem Mandriva Corporate Server 4. User friendly ani omylem a nic pro lamy, začátečníky nebo adminy, kteří nemají čas studovat dva dny, jak se dělá to, aby to dělalo tamto.

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Poslední ze zkoumaných distribucí pak byl komerční server RedHat Enterprise Linux 5, který vyšel v březnu 2007. Jak naznačují screenshoty okolo, snaha o user friendly prostředí je patrná už od počátku instalace. Žádné několikahodinové detailní (a naprosto zbytečné) vybírání balíčků, nabídnuty jsou "jen" role serveru (o to snad u serveru jde, nebo ne?), závislosti mezi balíčky se pak dlouze zkoumají "samy" a nakonec se rozjede instalace.

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Rebootuje se jenom jednou, ale zkušenost mám takovou, že po "dokonfiguraci" půlka věcí nefunguje a jeden reboot navíc rozhodně hodně pomůže. Bez hlubší znalosti problematiky konfigurace RedHatu se mi podařilo docela rychle najít a naklikat jméno serveru, synchronizaci času s "mým" NTP serverem a po chvíli bádání spustit ftp/http/smb/vnc, vytvořit sdílení a napojit se na tiskárnu, kterou sdlílely Widle. I když ani to nebylo úplně bezbolestné, protože RedHat nenabízí nic, co by se byť jen vzdáleně podobalo Microsoftímu Manage Your server, se kterým i cvičená opice dokáže udělat ze serveru Primary Domain Controller s Active directory (Linuxová alternativa: Samba v roli PDC napojená na LDAP). Vzdálená plocha, případně Terminálový server a eventuelně Telnet server, pro vzdálený přístup do GUI/konzole Widlí je také otázka "několika kliknutí myší" (Linuxová alternativa: vnc server, ssh daemon). Spustit pod Windows IIS s FTP je sice také "docela hračka", ale přimět je chovat se podle adminova přání, je docela věda. A v Linuxu je to ještě o poznání horší, RedHat Enterprise Linux nevyjímaje.

Red Hat
Red Hat

Po spuštění serveru je možno si vybrat, zda-li se má spustit GNOME, KDE nebo jenom konzole (poprvé vidím Linux, který z takto prostého úkolu nedělá žádnou vědu, ale snadnou klikací záležitost).

Red Hat
Red Hat

Red Hat
Red Hat

Bohužel tím mé nadšené hýkání končí. Správa/konfigurace služeb přes GUI je k smíchu, tedy spíš k pláči, nástroje jsou polovičaté, nedodělané a nekompatibilní (například konfigurace Samby pod GNOME versus totéž pod KDE - navzájem si nerozumí, navíc každý zapisuje do smb.conf něco jiného, např. klíčová slova Writable a Writeable) a je jich zoufale málo. Hovno by se stalo, kdyby v každém z těch nedomrlých nástrojů bylo tlačítko [Configure manualy] (případně kdyby místo těch úplně chybějících kofigurátorů bylo alespoň toto tlačítko), které by otevřelo textový editor s příslušnými konfiguračními soubory.

Red Hat - Správa serveru (a dva koše? :-)
Red Hat - Správa serveru (a dva koše? :-)

Samba conf pod GNOME
Samba conf pod GNOME

Klasická výmluva Linuxáků, že to nejde, že to je moc složitý, protože konfiguráky můžou include-ovat jiné konfiguráky a to se pak nedá uhlídat, je zde zcela mimo místu. RedHat Enterprise Linux si je všechny (a nejen je) totiž dokáže hezky pěkně ohlídat a paranoidně v nich přestavuje konfiguraci zpátky na takovou "bezpečnostní úroveň", jaká je nastavená v nástroji SELinux Management. Bohužel to s sebou přináší jeden vemi nepříjemný efekt, kdy člověk něco velmi pracně (jsme v Linuxu, takže to nejde jednoduše) nastaví a SEL mu to bez varování "zkurví" (protože ho na to jeden zapomněl předem připravit).

Samba: Okolní počítače
Samba: Okolní počítače

Tím se dostáváme k tomu, čím je RedHat Enterprise Linux výjimečný. Dejmežtomu, že po vynaložení určitého úsilí se podaří server přimět k tomu, že "dělá to, co po něm admin chce." Jenomže, tím nelze považovat konfiguraci za dokončenou. Ještě se musí zvážit všechna bezpečnostní hlediska a všechno to, co server dělat má, podle nich donastavit. A hlavně dohlédnout na to, že server nedělá to, co dělat nemá. A nástroje SELinux Management a SEtroubleshoot tuhle práci odvádějí skoro samy. I přesto však musí být admin serveru "alespoň trochu" Linuxový guru, pro lamy to pořád není a podle všeho ještě dlouho nebude. Windows 2003 Server a Longhorn jsou na tom z tohoto ohledu o poznání lépe.

Shrnutí: tímto článkem vůbec nemám v úmyslu porovnávat Linux a Windows z hlediska spolehlivosti (nepadavosti) operačního systému, ale skutečně jen a jen z pohledu "jednoduché věci dělat jednoduše a složité taky". A spolu s tím "mít přehled", jak je co nastaveno a jak běží. A zde skutečně pořád platí, že Linux je stále 100 let za opicema a Microsoft se s Windows dopracoval na úroveň opic. Konfigurace Windows serveru začíná být přehlednější, nástroje jsou méně "utajené" a naopak více "polopatistické", ale pořád chybí "mrknu a vidím, že je vše OK" a user settings nejsou důsledně odděleny od system settings (tedy není polopatě zjevné, která nastavení nejsou závislá na uživateli, která nastavení jsou společná všem uživatelům a která nastavení jsou individuální pro každého uživatele).

Longhorn
Longhorn

Longhorn
Longhorn

Longhorn
Longhorn

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Linux stále 100 let za opicema
Powered by Joomla!