Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257309x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

VirtualBox - networking Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 20
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Saturday, 30. June 2007
Image
Open Source innotek VirtualBox je softwarový emulátor počítače (x86), podobně jako například komerční VMware. Vytvořit si v počítači druhý virtuální počítač je ideální v případě, kdy je potřeba vyzkoušet nebo i trvale zprovoznit další operační systém. A to i pro domácí použití. Pořád je lepší mít jedny Windows na pokusy a druhé "ostré" na práci/zábavu, než páchat pokusy v "ostrých" Windows a přivodit tak dříve nebo později jejich zkázu. Uvedení pokusných Windows ve virtuálním počítači do výchozího stavu je otázka několika vteřin, zatím co uvedení "ostrých" Windows do nezpraseného stavu je mnohdy otázka několika hodin a leckdy je to zhola nemožné.

Virtualizace pro každého

Nainstalovat a zprovoznit VirtualBox pod Windows XP je velmi jednoduché. Akorát je potřeba mít v počítači dostatek paměti RAM a nějaké to volné místo na disku pro virtuální disky.


Je libo vyzkoušet dlouhorohý skot?


Za pár desítek minut je ve virtuálu

Vytvořit virtuální počítač (guest=hostovaný) v reálném počítači (host=hostitel) a spustit v něm operační systém (OS) není žádná složitá věda a zvládne to každý, kdo tuší co je to "Hard disk" a "CD/DVD ROM" :-)

Krapet složitější je ale rozchodit síť. V návodu, který se nainstaluje spolu se softwarem, je sice sítím věnováno několik stránek, ale popis je dost strohý a úplně chybí stručná informace typu: když chcete ono, nastavte toto takhle a tamto onakhle. K celkovému zmatení uživatele přispívá i to, že není důsledně oddělen popis toho, co se má dělat v hostitelském OS (reálném počítači) a v hostovaném OS (virtuálním počítači).

Základy síťování - VirtualBox network

VirtualBox nabízí jeden až čtyři virtuální PCI ethernetové karty pro každý jednotlivý virtuální počítač. Každou tuto síťovku lze nakonfigurovat zvlášť v jednom z následujících čtyř režimů:
  • Not attached
  • Network Address Translation (NAT)
  • Host Interface Networking
  • Internal Networking
Not attached je nejjednodušší na pochopení - síťový adaptér se tváří, jako že v něm není zasunutý kabel, čili síťovka funguje, ale nekomunikuje.

NAT je nejjednodušší na použití (funguje okamžitě, aniž by bylo nutné něco konfigurovat) - virtuální počítač dostane "nějakou" IP adresu, o kterou se vůbec nemusíte starat a funguje s ní úplně stejně, jako hostitelský počítač s tou svojí. Hostovaný OS ve virtuálním počítači sice není v reálné síti "vidět" (nejde na něj z hostitelského OS pinkat, nejde se dostat na sdílené síťové prostředky a síťové služby - pokud se nenakonfiguruje port forwarding), ale pro prohlížení internetových stránek, stahování pošty, četování a podobně, to bohatě stačí.

Host Interface Networking - má-li se hostovaný OS ve virtuálním počítači jevit na síti jako jakýkoli jiný počítač, je zapotřebí použít pokročilejší techniky síťování. Host Interface Networking vyžaduje v hostitelském operačním systému (v reálném počítači) přítomnost virtuálního síťového adaptéru. Tento se vytvoří pomocí příkazu z příkazové řádky:

VBoxManage createhostif "VM1 external"


Vytvoření virtuální síťového adaptéru v hostitelském OS


Přiřazení virtuální síťovky emulovanému počítači


virtuální počítač neběží

Tato nová virtuální síťovka se v reálném počítači jeví jako odpojená, pokud virtuální počítač neběží a jako připojená, pokud virtuální počítač běží. Avšak aby síť ve virtuálním počítači fungovala, je zapotřebí podstoupit určité harakiri:
  • v reálném počítači se musí reálná síťovka přemostit s virtuální síťovkou (čímž reálný počítač dostane jinou MAC adresu, což může za určitých okolností vadit)
  • ve virtuálním počítači se musí síťový adaptér nakonfigurovat ručně, automatická konfigurace DHCP serverem ve virtuálním počítači nefunguje (reálný DHCP server se nedokáže domluvit s virtuální síťovkou v hostovaném OS)
takhle to jako harakiri sice moc nevypadá, ale přijít na to proč síť pořád né a né fungovat, bylo docela maso.Internal Networking - jedná se o virtuální síť uvnitř VirtualBoxu, která není propojená s hostitelem ani jeho sítí. Virtuální počítače se navzájem "vidí", aniž by bylo potřeba něco extra konfigurovat (tedy IP adresy přidělit musíte, pokud si na některém z virtuálů nespustíte DHCP server).

Vzdálený přístup do virtuálního stroje

Další vymoženost, kterou VirtualBox nabízí je VRDP. V principu se jedná o konzoli virtuálního počítače dostupnou přes počítačovou síť. Když se virtuální počítač spustí z příkazové řády:

VBoxVRDP.exe -startvm "Windows XP" -vrdpport 3333

Rozběhne se emulovaný počítač bez okna (bez textového/grafického rozhraní). Z jiného počítače (opravdu je nutné jít na jiný počítač) pak spustíte úplně běžné Připojení ke vzdálené ploše a jako hostitele zadáte IP adresu reálného počítače, na kterém běží VirtualBox a případně i jiný port (zde 3333).


MSTSC v roli PuTTY :-)

V RDP okně pak uvidíte to, co VirtualBox v tuto chvíli na hostiteli neukazuje: totiž okno (konzoli) onoho spuštěného virtuálního počítače. Je to potřeba vnímat tak, že se nepřipojujete na "Vzdálenou plochu" operačního systému, který je spuštěn uvnitř virtuálního počítače, ale že se připojujete na "klávesnici a obrazovku" virtuálního počítače.

Pokud jsou na reálném počítači Windows XP a je v nich povoleno připojování vzdálenou plochou, tak je port 3389 již obsazen a pro VirtualBox je záhodno použít jiný port. Ve zdejší ukázce jsem 3333 zvolil náhodně, lze použít jakékoli číslo portu, které není v hostitelském OS obsazeno. Zpravidla jsou volné porty 1024 až 65535.

Vyzkoušejte

Ještě lze teoreticky propojit reálný počítač s virtuálním pomocí sdílených složek, ale to se mi nepovedlo rozchodit hned napoprvé (a protože jsem to ani nepotřeboval, tak jsem s tím neztrácel čas).

Pokud se vám zdá VMware příliš složitý a/nebo drahý, zkuste VirtualBox. Domácí stránka: http://www.virtualbox.org/. Tolik tedy k síťování ve VirtualBoxu.

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow VirtualBox - networking
Powered by Joomla!