Webové stránky K5
Články zobrazeny celkem: 1257543x  
Nabídka
Úvod
Přehled
K5
Masakr
Tipy
Odkazy
Vyhledávání

Reklama

Kterak jsem s Linuxem pohořel Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal K5   
Sunday, 16. July 2000
Jelikož jsem jako asi většina uživatelů nespokojen se stabilitou GUI operačních systémů od firmy Microsoft, rozhodl jsem se, že vyzkouším alternativy, které trh nabízí.

První pokus opustit Windows jsem učinil před lety (plus mínus 1994) na tehdy "nadupané" 486ce vybavenou posledními zázraky z oboru výpočetní techniky: 540 MB disk, Double-speed CD-ROM, Sound Blaster 16 ASP, VL BUS VGA CirrusLogic. Kolik jsem měl tehdá RAM už si nevzpomínám, ale 16 MB stálo přes 20 000 Kč, takže spíš asi 8 MB nebo dokonce jenom 4 MB.

Nainstaloval jsem 30ti denní demo IBM OS/2 WARP. Instalace se zdařila a dokonce i všechny aplikace fungovaly. Co se mi však naprosto nezamlouvalo bylo to, že
a) aplikace "padaly" (způsobovaly klasické GPF)
b) jako člověk odkojený příkazovou řádkou a Norton Commanderem jsem naprosto nechápal, jak se pracuje s filesystémem v GUI.

Systém se z mého pohledu člověka naprosto neznalého "moderního GUI" choval zcela nesmyslně, někdy soubory kopíroval, jindy zase ne a vyráběl místo nich nějaké krátké zmetky. Dnes už samozřejmě vím, že ten druhý případ nebyl nic jiného, než že se mi během Drag&Drop podařilo vyrobit "jen" zástupce.

Bombastická reklama nabízela "nevšední multimediální zážitky". Ano, bylo tam i pár ukázek nějakého videa, ale nízké rozlišení, mizerný zvuk a trhané přehrávání mě nijak nepřesvědčilo. Jenže tehdy jsem netušil, že pro přehrávání filmu v plném TV rozlišení bez hardwareové podpory je zapotřebí nikoli 486SX na tehdá úžasných 50 MHz, alebrž 10x rychlejší procesor, paměti, sběrnice a vůbec... 50 MHz bylo úžasných proto, protože procesor byl pochopitelně přetaktovaná 486SX/25 a také proto, že kam až mé oko dohlédlo, měli ti největší bouráci 386DX na 40 MHz a ti méně šťastní se lopotili na 286kách nebo v lepším případě na 386SX.

O několik let později jsem se pokusil nainstalovat do svého PC RedHat Linux tehdá to byla tuším verze 5. Instalátor nerozpoznal z mého hardware téměř vůbec nic, takže na mě koukala akorát příkazová řádka konzole a Midnight Commander. Mě ale na PC nevadil DOS a M602, alebrž nespolehlivé Windows 95. Do GUI Linuxu jsem se vůbec nedostal. Obrazovka se do grafiky sice přepnula, ale zobrazila jen křížek kurzoru a to bylo všechno.

Další pokus jsem učinil s distribucí, tuším, že se jmenovala Monkey, která vyšla na CD příloze nějakého počítačového časopisu. Výsledek byl totožný, jako u RedHat.

Naposledy jsem vyzkoušel WinLinux 2000 beta, ale díky banální chybě v konfiguračním programu, se mi ho vůbec nepodařilo nakonfigurovat a spustit. Chyba byla samozřejmě ve Windows programu, kdy programátor zřejmě nepředpokládal, že by v PC mohlo být něco víc než pár mousků hardware, protože program zcela evidentně po "inventůře" hw nahlásil přetečení indexu pro zobrazení listu všech komponent.

No a včera jsem opět zkoušel CD přílohy časopisů s distribucemi Linuxů:
Corel Linux 1
SuSE Linux 6
WinLinux 2000

Podotýkám, že o Linuxu stále nic nevím, tápání BFU je zde zcela na místě. Proto zde nenabídnu ani žádné "screenshoty" z GUI, neboť naprosto netuším, jak je vytvořit. Pokud jde i GUI Linuxu, tak toho vím ještě méně než o Linux shellu.

Corel Linux - nerozpoznal grafickou kartu (běžel přes VESA) ani stařičkou zvukovou kartu SounBlaster AWE32 a SCSI Adaptec. Že nepoznal AV Mastera bych mu i odpustil. S čím se však nevypořádal byly české fonty. Díky tomu, že při kliknutí na pracovní plochu pravým tlačítekm myši se v menu objevilo i Properties, jsem byl schopen si základní vzhled nadefinovat podle svého. Bohužel se mi však nepodařilo najít nic, čím bych mohl zrušit 4 obrazovky desktopu, nebo alespoň zakázat jejich přepínání při jezdění myší po oktraji desktopu ("mizení" desktopu mě neskutečně sralo). Pokud jsem chtěl ručně doinstalovat chybějící hardware, tak jsem v GUI naprosto nikde nenašel možnost, jak to udělat. Také jsem nezjistil, jak se dostat do shellu bez GUI.

SuSE Linux - nerozpoznal zvukovou kartu ani SCSI Adaptec. S českým prostředím se vypořádal bez potíží. Díky předchozímu laborování s Corel Linuxem už jsem věděl, kde hledat nastavení a opět jsem si bez potíží nadefinoval vzhled podle svého. Pokud jde o vícenásobný desktop opět jsem neuspěl. Pokud jsem chtěl ručně doinstalovat chybějící hardware, tak se mi zdatně snažil pomoci instalátor YaST, avšak ani s ním jsem neuspěl (nechápal jsem, co je to za věci a kde k nim přijít, o kterých tvrdil, že je potřebuji). Pokud šlo o to, opustit GUI a dostat se do shellu, opět nula bodou.

WinLinux 2000 - díky tomu, že si vyčetl hw konfiguraci z Windows 98, věděl o "všem", ale né pro všechno měl ovladače. Ani on se nedokázal vypořádat s českými fonty a nebyl v něm ani náznak možnosti něco konfigurovat, včetně rozlišení, barevné hloubky a obnovovací frekvence obrazovky. Tyto parametry bylo možné měnit jen v prostředí Windows. Jak opustit GUI a dostat se do shellu jsem ani zde nezjistil.

Během mých experimentů ani jednou nedošlo ke GPF, což mě mile překvapilo. Na všech "linuxech" mě ale dost vadilo, že se mnohokrát stalo, že jsem na něco "kliknul" a ono nic. Tak jsem kliknul znovu a ono zase nic. Tak jsem "doubleclicknul" a ono pro změnu zase nic. Tak jsem svou pozornost přesunul jinam a tu najednou, po několika sekundách, se mi otevřela 4 okna (protože jsem před tím kliknul 4x).

Vše jsem zkoušel na novém ATX hardware: MB ASUS P2B, CPU Pentium III 450 MHz, VGA Matrox G400 DH, RAM 128 MB a HDD 20 GB. Další pokusy odkládám o několik let, dokud Linux nedozraje do použitelné podoby pro "obyčejné smrtelníky."

 
< Předch.   Další >

Google

Reklama

Nahlédněte
Futurama
BSG
MAME
SORD M5
VMware
Total Commander
ALIX a m0n0wall
Cisco PIX
Nejnovější
Nejčtenější
Viz též
   Úvod arrow K5 arrow Taxem zase jednou něco dělal arrow Kterak jsem s Linuxem pohořel
Powered by Joomla!